Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Κόσοβο- Αγγλία 0-4

Η Αγγλία επικράτησε με σκορ 4-0 στο Κόσοβο και έκλεισε με θριαμβευτικό τρόπο την πορεία της στα προκριματικά του Euro 2020. Πρώτη νίκη για την Βουλγαρία κόντρα την Τσεχία.

Η Αγγλία επικράτησε με σκορ 4-0 στην Πρίστινα του Κοσόβου και έκλεισε με θριαμβευτικό τρόπο την πορεία της στα προκριματικά του Euro 2020. Νίκησε και η Βουλγαρία την Τσεχία.

Τα «λιοντάρια» είχαν ήδη προκριθεί στα τελικά του Euro, αλλά έκαναν ακόμα μια πειστική εμφάνιση, φτάνοντας στις 7 νίκες σε 8 παιχνίδια.

Η Αγγλία προηγήθηκε στο 32ο λεπτό χάρη στο πρώτο τέρμα του Γουίνκς με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Το Κόσοβο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις. Το ματς όδευε προς το τέλος του, αλλά μετά το 79′ οι φιλοξενούμενοι «αγρίεψαν».

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 80 λεπτών, ο Χάρι Κέιν έγραψε το 2-0 και έφτασε τα 12 τέρματα με την Αγγλία μέσα στο 2019.

Στο 82’ ο Στέρλινγκ σημείωσε το 0-3 στην αντεπίθεση, βρίσκοντας για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι δίχτυα με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του.

Ο Μάουντ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 4-0, σφραγίζοντας άλλη μια σπουδαία νίκη.

Βουλγαρία- Τσεχία 1-0

Στο άλλο παιχνίδι η Βουλγαρία πέτυχε… κάπως αργά την πρώτη νίκη στην ζώνη των προκριματικών, επικρατώντας της Τσεχίας με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη προκριθεί, με το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης να πετυχαίνει ο Μποζίκοφ στο 56ο λεπτό.