Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Άστον Βίλα – Λίβερπουλ 1-2

Ο Μανέ ολοκλήρωσε μία ακόμα τεράστια ανατροπή για την Λίβερπουλ, την στιγμή που η Σίτι είχε κάνει επίσης ανατροπή και θα πήγαινε στο ντέρμπι στο -4. Οι «κόκκινοι» κράτησαν την διαφορά στο +6 με τρελό διπλό στο «Villa Park».

Ακόμα μία συναρπαστική αγωνιστική  για του φίλους των «Reds», ακόμα μία  αγωνιστική που όλα μοιάζουν να οδηγούν στο πολυπόθητο της Premier League.

Η Λίβερπουλ έχανε με 1-0 στο «Villa Park» έως το 87ο λεπτό και κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς  στο 94ο λεπτό του παιχνιδιού.

Μία απίστευτη νίκη με 1-2 κόντρα στην Άστον Βίλα, την ώρα που η Μάντσεστερ Σίτι είχε κάνει και εκείνη την ανατροπή (2-1) κόντρα στην Σάουθάμπτον και ετοιμαζόταν να ταξιδέψει στο «Anfield» την επόμενη αγωνιστική με την διαφορά να έχει πέσει στο -3.

Ακόμα μία ανατροπή και μία τρελή νίκη για τον «Normal One» Γιούργκεν Κλοπ. Μήπως φέτος είναι οι χρονιά τους;

Οι «χωριάτες» μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και πήραν από νωρίς προβάδισμα με τον Τρεζεγκέ στο 21ο λεπτό.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων φάνηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ ακυρώθηκε γκολ του Φιρμίνο ως οφ σάιντ στο 30′ μετά την εξέταση του VAR.

Η Λίβερπουλ βρέθηκε αντιμέτωπη με μία σκληρή άμυνα και σπατάλησε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν.

Μέχρι το 87ο λεπτό και ενώ η Σίτι είχε κάνει την ανατροπή κόντρα στην Σάουθάμπτον, όλα έδειχναν πως η Άστον Βίλα θα σπάσει το αήττητο των πρωτοπόρων της Premier League.

Ωστόσο η ψυχή των παικτών του Κλοπ φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχε μία ακόμα φοβερή ανατροπή. Αρχικά ο Ρόμπερτσον ισοφάρισε και έπειτα η Λίβερπουλ πήρε θάρρος πιέζοντας ασφυκτικά.

Έχασε σημαντικές ευκαιρίες, όμως στο 94′ η σέντρα του Άρνολντ και το κεφάλι του Μανέ λύτρωσαν τους «κόκκινους».

Μία ακόμα ανατροπή, ένα ακόμα γκολ στα τελευταία λεπτά που η Λίβερπουλ έδειξε την άρνησή της να χάσει!

Μάντσεστερ Σίτι – Σάουθάμπτον 2-1

Οι φιλοξενούμενοι «ξέραναν» την Σίτι με το γκολ του Γουόρντ – Πράουζ στο 13ο λεπτό. Μπορεί να βρίσκονται στην ζώνη του υποβιβασμού, όμως κατάφεραν να παίξουν στα ίσα την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία καιγόταν για το τρίποντο, γνωρίζοντας φυσικά πως την ίδια ώρα η Λίβερπουλ χάνει από την Άστον Βίλα.

Οι «Πολίτες» είχαν σαφέστατα την υπεροχή, ωστόσο μέχρι το 70′ δεν είχαν βρει δίχτυα. Τότε ο Αγκουέρο ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε μεγάλη ανάσα ψυχολογίας στην Σίτι.

Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 86′ όταν ο Γουόκερ σκόραρε για το 2-1 και έδωσε το πολυπόθητο τρίποντο. Η χαρά της Μάντσεστερ Σίτι για την μείωση της διαφοράς στον βαθμολογικό πίνακα κράτησε λίγο, καθώς ο Μανέ την διατήρησε στο +6, μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι στο «Anfield».

Άρση Βαρών: Σκοτώθηκε στον πόλεμο ο δις πρωταθλητής Ευρώπης Ολεξάντρ Πελεσένκο (pic)

Ο Ουκρανός δις πρωταθλητής Ευρώπης, Ολεξάντρ Πελεσένκο, έπεσε νεκρός στον πόλεμο κατά των Ρώσων.