Θρίαμβος της Αταλάντα με εφτάρα

Απίστευτη εμφάνιση της Αταλάντα με επτά γκολ κόντρα στην Ουντινέζε. Έχασε βαθμούς η Νάπολι, στην ισοπαλία έμειναν Τορίνο και Κάλιαρι.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Αταλάντα κόντρα στην Ουντινέζε συντρίβοντας την αντίπαλο της με 7-1. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τις εξαιρετικές εμφανίσεις και έμειναν στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Στο 1-1 έμεινε η Νάπολι στην έδρα της ΣΠΑΛ και έχασε κι άλλο έδαφος στο κυνήγι των  Ίντερ και Γιουβέντους.

Ισοπαλία 1-1 και για τις Τορίνο και Κάλιαρι, περιμένουν το παιχνίδι της Ρόμα οι φιλοξενούμενοι για να δουν αν θα παραμείνουν στην 5η θέση.

Αταλάντα – Ουντινέζε 7-1

Μπορεί οι εμφανίσεις της στο Champions League να μην έχουν αποφέρει κάποια νίκη, ωστόσο η Αταλάντα κάνει φοβερές εμφανίσεις στην Serie A και αυτό φαίνεται σε κάθε αγωνιστική.

Το «Enio Tardini» ήταν κατηφορικό για την  Ουντινέζε που δέχτηκε επτά τέρματα από την 3η της βαθμολογίας (20β.) Αταλάντα.

Οι φιλοξενούμενοι «έκαναν το λάθος» να προηγηθούν στο 12′ με τον Οκάκα, όμως η απάντηση (1-1) ήταν σχετικά  άμεση από τον Ίλισιτς στο 21′.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στο 32′ όταν ο Οπόκου δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη και άφησε με 10 παίκτες την Ουντινέζε.

Ο Μουριέλ στο 35ο λεπτό ευστόχησε σε πέναλτι για το 2-1, ενώ στο 43′ ο Σλοβένος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η Αταλάντα δεν κατέβασε στροφές και ο Μουριέλ πέτυχε και αυτός το δεύτερο γκολ του στο 48′. Το 5-1 πέτυχε ο Πάσαλιτς στο 53′, ενώ ο Μουριέλ ολοκλήρωσε το χατ τρικ με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το τελικό 7-1 «έγραψε» ο Τραορέ στο 83ο λεπτό.

ΣΠΑΛ – Νάπολι 1-1

Η δύσκολη όπως αποδείχθηκε αποστολή των «Παρτενοπέι» στην έδρα της ΣΠΑΛ, τους «έκοψε» βαθμούς με το τελικό 1-1 να μην αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες.

Ο Μίλικ στο 9′ άνοιξε το σκορ, ωστόσο επτά λεπτά αργότερα ο Κούρτιτς σημείωσε το γκολ που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα.

Στην 4η θέση η ομάδα του Αντσελότι με 17 βαθμούς, στην προτελευταία οι γηπεδούχοι με μόλις 7.

Τορίνο – Κάλιαρι 1-1

Δυνατό παιχνίδι στον ιταλικό Βορρά με τις Τορίνο και Κάλιαρι να μένουν στο ισόπαλο 1-1.

Ο Νάντεζ έδωσε προβάδισμα στους εξαιρετικούς έως τώρα φιλοξενούμενους στο 40ο λεπτό.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, αφού στο 69′ ο Τζάτζα σκόραρε για το τελικό σκορ έπειτα από ασίστ του Μπελότι.

Σταθερά στην πρώτη πεντάδα η Κάλιαρι με 15 βαθμούς (περιμένει την Ρόμα), στην 11η θέση με 11 βαθμούς η Τορίνο.

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.