Πορφύρας- Ολυμπιακός 0-3

Ο νταμπλούχος Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Πορφύρα εκτός έδρας και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του για την Volleyleague Γυναικών, με τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάσεβιτς να μην συναντούν ιδιαίτερη αντίσταση από τον Πορφύρα, επικρατώντας με 3-0 σετ.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας πέρασαν νικηφόρα από το Σαλπέας, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-15, 25-11, 25-12) με εξαιρετική απόδοση σε άμυνα και μπλοκ, πραγματοποιώντας ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση.

Οι δυο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες και στην ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα, για την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν, την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου, στην αναμέτρηση που θα διεξαχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», με τις «ερυθρόλευκες» να είναι τυπικά φιλοξενούμενες

Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, προηγήθηκαν με 6-5 στο πρώτο σετ, με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να συμβαδίζουν στο σκορ. Ένα «ερυθρόλευκο» σερί 4-0, διαμόρφωσε το 11-9 και το συν δυο του Ολυμπιακού, στο πρώτο σετ, το οποίο όσο κυλούσε, οι νταμπλούχες Ελλάδας, έβρισκαν ρυθμό, φτάνοντας στο 18-13. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-15 και το 1-0 στον αγώνα για τον Ολυμπιακό.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο για τον Ολυμπιακό, που μετά το 3-2 των πρώτων φάσεων, έφτασε στο 22-9 και στο 25-11, για το 2-0 στον αγώνα.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και τις Πειραιώτισσες, να έχουν πατημένο το πόδι στο γκάζι, τρέχοντας ένα σερί 5-0. Η ανωτερότητα τους ήταν αδιαμφισβήτητη και το 25-12 ήρθε φυσιολογικά, για το 3-0 στον αγώνα.

Τα σετ: 0-3 σε 1:02, 15-25 (21′), 11-25 (20′), 12-25 (21′)

Πορφύρας (Πανδής): Τζιοβάνι 2 (2/20 επ.), Θαλασσινού 4 (2/12 επ., 2 μπλοκ, 27% υπ., 18% αρ.), Γκεγκενμπάχερ, Φωτεινού 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 2 (2/10 επ.), Σαμπάτη -λ (33% υπ., 25% αρ.) / Μπουτσελάκου -λ, Γκούρα, Ράπτη, Καλοσακά, Σταματίου, Ποντικάκη.

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 14 (6/16 επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι, 44% υπ., 33% αρ.), Χουντ 11 (9/18 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ., 40% αρ.), Λαμπρούση 9 (4/9 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστοδούλου 4 (2/3 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χίπε 11 (11/29 επ.), Ζακχαίου 10 (4/7 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Κονόμη -λ (75% υπ., 75% αρ.) / Κακουράτου -λ, Κωνσταντινίδου 1 (1 μπλοκ), Καλανταρίδου, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»