Euroleague : Έκανε σεφτέ η Αρμάνι, κέρδισε τη Ζαλγκίρις

Την πρώτη της νίκη στη Euroleague επί των ημερών του Ετορε Μεσίνα πέτυχε η Αρμάνι Μιλάνο που κέρδισε 85-81 τη Ζαλγκίρις Κάουνας

Η Αρμάνι Μιλάνο, σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, επικράτησε 85-81 της Ζαλγκίρις, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της στην εποχή Έτορε Μεσίνα. 0/2 η ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 17 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ο Γκριγκόνις προσπάθησε μόνος του στο τέλος να γυρίσει το ματς (πέτυχε τους 7 τελευταίους πόντους των Λιθουανών).

Η εξέλιξη του ματς

Το Μιλάνο ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι, με τους παίκτες του Έτορε Μεσίνα να προηγούνται 8-0 και 15-4 δίνοντας σαφές μήνυμα στο σύνολο του Γιασικεβίτσιους. Οι Λιθουανοί ήταν άστοχοι, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται, πηγαίνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-7 (στο +16).

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους επανήλθε στο δέυτερο δεκάλεπτο και με ένα δικό της σερί 2-12 «ψαλίδισε» τη διαφορά στους 6 (25-19), στο 14′. To ημίχρονο έληξε στο 43-36 υπέρ των Ιταλών, με τον Σέρχιο να συντηρεί το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στο δέυτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Λούκας Λεκαβίτσιους να βοηθάει στο σκοράρισμα, μείωσε σε 47-41, αλλά η Αρμάνι με το εκπληκτικό 60% στο τρίποντο κρατούσε σε απόσταση τους Λιθουανούς (55-45).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-57, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με το δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα του Μεσίνα στο +5 (64-59).

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 4, Μίτσοφ 13 (1), Μπιλίγκα 4, Μορασκίνι, Ρολ 6 (5 ριμπάουντ), Σέρχιο 17 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Ταρτσέφσκι 8 (6 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Γουάιτ 8, Μπρουκς 14 (2), Σκόλα 11 (1).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 19 (7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Πέρεζ, Λεκαβίτσιους 11 (1), Χέις 5 (1), Γιανκούνας 6 (6/6 βολές), Μιλάκνις 8, Γκέμπεν 2, ΛεΝτέι 5 (1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές), Λαντέιλ 10 (1), Γκριγκόνις 13 (1), Ουλανόβας 2.

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»