Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός : Η ήττα στο «Μαρακανά» και η επόμενη ημέρα

Δίλημμα δεν υπάρχει και κακώς τίθεται. Ο Ολυμπιακός πλήρωσε ένα καράβι λεφτά (και αυτό) το καλοκαίρι, για παίκτες διαφοράς, με σκοπό να κρατήσει και τα δύο καρπούζια. Μπήκε στους ομίλους, είναι 1ος στη Super League και έχει στο χέρι του την ευρωπαϊκή του συνέχεια, παρά το «φάλτσο» στο Βελιγράδι.

Ο Ολυμπιακός έχασε μια μοναδική ευκαιρία να καθαρίσει την 3η θέση. Σε μια βραδιά που πήγαν όλα λάθος. Η ανύπαρκτη αποβολή του Μπενζιά, που άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.

Η κάτω του μετρίου απόδοση του Ολυμπιακού ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, τα τραγικά προσωπικά λάθη των παικτών.

Όλα πήγαν λάθος. Ακόμη και η… άχαστη ευκαιρία του Μεριά στο 85′, χάθηκε. Με αυτό το 3-1, να κάθεται σαν αγκάθι στον λαιμό.

Πολύ απλά, ακόμη με… όλα λάθος, ο Ολυμπιακός μπορούσε να νικήσει. Μπορούσε, τουλάχιστον, να μην καταρρεύσει τόσο άδικα στο φινάλε.

Μια ήττα που έρχεται με τέτοιο τρόπο, δεν μπορεί παρά να πονάει. Μια ήττα που ήρθε από αντίπαλο που δεν ήταν ανώτερος.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).