Η ΚΑΕ Ολυμπιακός ανακοίνωσε προ ολίγων ημερών ότι στο Κύπελλο Ελλάδας και στην Α2 ανδρών, ο σύλλογος θα συμμετάσχει ως Ολυμπιακός Β’- Αναπτυξιακή ομάδα και η κανονική, η πρώτη ομάδα, θα αγωνιστεί μόνο στη Euroleague.

Η ΕΟΚ όμως φαίνεται να μην αναγνωρίζει την κίνηση των «ερυθρόλευκων», καθώς στην ανακοίνωσή της για το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, έχει το ζευγάρι «Ερμής Λαγκαδά-Ολυμπιακός» και όχι το Ολυμπιακός Β’.

Με λίγα λόγια, όποιος δεν ξέρει τι έχει συμβεί το τελευταίο διάστημα, θα καταλάβει από την ανακοίνωση της ΕΟΚ ότι ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί με την κανονική του ομάδα κόντρα στον Ερμή Λαγκαδά. Κάτι που φυσικά δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, με την ΚΑΕ Ολυμπιακός να είναι ξεκάθαρη:

«Η ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ενημέρωσε την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ότι ο διακριτικός τίτλος που θα χρησιμοποιεί η ομάδα που θα συμμετέχει στο Πρωτάθλημα της Α2, το Κύπελλο Ελλάδος και κάθε διοργάνωση της Ε.Ο.Κ., θα είναι: «OLYMPIACOS B’ – DEVELOPMENT TEAM» και στα Ελληνικά: «OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ – ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΟΜΑΔΑ».

Επιπλέον ζητήσαμε από την ΕΟΚ να προχωρήσει στις σχετικές ενέργειες και την χρήση του παραπάνω διακριτικού τίτλου και σήματος σε όλα τα σχετικά έγγραφα, ανακοινώσεις, δελτία Τύπου κλπ. καθώς και για την σχετική ενημέρωση των υπόλοιπων ομάδων και των σχετικών φορέων που έχουν συμμετοχή στην οργάνωση του Πρωταθλήματος».

Δείτε την ανακοίνωση της ΕΟΚ με το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Σάββατο 21/09/19

ΔΑΚ Λαγκαδά 17.00 ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – Ολυμπιακός

Κυριακή 22/09/19  

ΔΑΚ Λαμίας Xαλκιοπούλειο 17.00 ΓΣ Έσπερος Λαμίας – ΑΣΑ Κόροιβος

Παν. Βογιατζής 17.00 Πανελευσινιακός ΑΟΚ – ΑΣ Διαγόρας Δρυοπιδέων

Νέας Πεντέλης 17.00 ΑΕ Πεντέλης – ΣΑΑΚ Ανατόλια

Έσπερου 19.00 ΠΟΚ Έσπερος – ΑΕ Ψυχικού

Δαΐς 17.00 ΑΣΕ Δούκα – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης

ΔΑΚ Λευκάδας 17.00 ΑΕ Δόξα Λευκάδας – ΑΟ Παγκρατίου

ΕΑΚ Παπάγου 17.00 ΑΣ Παπάγου – ΑΣ Απόλλων Πάτρας

Παν. Σαλπέας 18.00 Εθνικός ΟΦΠΦ – ΑΟ Αμύντας

ΔΑΚ Πεύκων 19.00 ΑΕΠΣ Μαχητές Πειραματικού – ΑΣ Καρδίτσας

—- 17.00 Πρωτέας Βούλας ή ΟΦΗ – ΓΣ Δάφνη Δαφνίου

Αλ. Δήμογλου 17.00 ΕΚ Καβάλας – ΑΟ Αγρινίου

ΔΑΚ Ευκαρπίας 16.00 ΣΑ Στρατωνίου – ΓΣ Ελευθερούπολης

Ευόσμου 17.00 ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΑΟ Τρίτων

1ο Μάνδρας 17.00 ΓΣ Μανδραϊκός – Οίαξ Ναυπλίου

Γράψτε το σχόλιό σας

Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο