Καταιγιστική η Εθνική βόλεϊ γυναικών και πρώτη νίκη στο Ευρωπαϊκό

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών πέτυχε επιβλητική νίκη με 3-0 σετ επί της Γαλλίας για τη 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στον όμιλο

Με μια από τις πειστικότερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών η Ελλάδα νίκησε 3-0 σετ (25-12, 25-21, 25-21) την Γαλλία στην δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην Άγκυρα και άνοιξε την πόρτα των 16 καλύτερων ομάδων της διοργάνωσης. Η «γαλανόλευκη» ήταν αψεγάδιαστη (έκανε 6 λάθη στα 2 πρώτα σετ), διαβασμένη και με το αποτελεσματικό σερβίς της απενεργοποίησε το όπλο της Γαλλίας που ήταν η γρήγορη ανάπτυξη.

Η ομάδα του Ναράνχο είχε σε μεγάλη μέρα την Όλγα Στράντζαλη η οποία τελείωσε το ματς με 18 πόντους και το απίστευτο για τέτοια διοργάνωση 62% στην επίθεση. Η Εθνική είχε μπλοκ (11), έπαιξε άμυνα και ακόμη και όταν στο τρίτο σετ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (20-18) έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα.

Ήταν η τρίτη συνολικά νίκη της Εθνικής σε 26 συνολικά παιχνίδια σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, πρώτη μετά από 28 χρόνια και το 3-1 σετ στις 29 Σεπτεμβρίου 1991 με την Αλβανία. Πλέον η Εθνική θέλει στο αυριανό (19.30) ματς με την Φινλανδία το δεύτερο της τρίποντο για να πατήσει με μεγαλύτερη σιγουριά στους «16».

Διαιτητές: Μίτσλιτς, Στόιτσα

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 8-16, 10-21, 12-25
2ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 21-25
3ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 21-25

*Οι πόντοι της Γαλλίας προήλθαν από 1 άσσο, 29 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 21-25, 21-25) σε 73′

ΓΑΛΛΙΑ (Ρουσό): Καζό 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Μπάουερ 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Στοϊλίκοβιτς, Φιντόν 2 (2/11 επ., 47% υπ. – 13% άριστες), Ντάσκαλου 2 (2/10 επ.), Ολινγκά 2 (2/7 επ.) / Τζιαρντίνο (λ, 68% υπ. – 24% άριστες), Σιλβί 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Μορίλ 2 (2/7 επ., 75% υπ. – 62% άριστες), Καλερόν 1 (1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 39% άριστες), Βασιλαντωνάκη 14 (12/33 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (9/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 17% υπ. – 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 100% υπ. 80% άριστες), Κονόμι (λ).

*Από τη φάση των ομίλων προκρίνονται οι 4 πρώτοι. Για το top-16 ο Α’ όμιλος θα παίξει χιαστί με τον Γ’ και ο Β’ με τον Δ’.

Α’ όμιλος (Τουρκία – Άγκυρα)

Παρασκευή 23 Αυγούστου

Γαλλία – Βουλγαρία 3-2 (25-20, 13-25, 25-15, 19-25, 15-13)
Σερβία – Φινλανδία 3-0 (25-17, 25-15, 25-17)

Τουρκία – Ελλάδα 3-0 (25-21, 25-18, 25-8)

Σάββατο 24 Αυγούστου

Γαλλία – Ελλάδα 0-3 (12-25, 21-25, 21-25)

6. Φινλανδία 0 νίκες – 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 49-75 πόντοι

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι