Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Wimbledon : Στα ημιτελικά ο Μπαουτίστα, τον περιμένει ο Τζόκοβιτς

Ο Ισπανός τενίστας Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ επικράτησε με 3-1 σετ του Γκουίντο Πέγια και πέρασε στα ημιτελικά του Wimbledon, όπου θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς

Τον αντίπαλό του στα ημιτελικά του Wimbledon έμαθε ο Νόβακ Τζόκοβιτς. Συγκεκριμένα, ο κορυφαίας τενίστας στον κόσμο την ερχόμενη Παρασκευή (12/7) θα αντιμετωπίσει τον φορμαρισμένο και άκρως επικίνδυνο Ισπανό, Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ.

Ο Ιβηρας το μεσημέρι της Τρίτης επικράτησε με 3-1 σετ του Γκουίντο Πέγια (7-5, 6-4, 3-6, 6-3), ο οποίος στον προηγούμενο γύρο είχε κάνει… κηδεία στον Μίλος Ράονιτς.

Ο Αργεντινός είχε επιστρέψει από το 2-0, ενώ κάτι αντίστοιχο προσπάθησε να κάνει και σήμερα.

Ο Μπαουτίστα Αγκούτ προηγήθηκε με 2-0 σετ, ο Λατινοαμερικάνος αντέδρασε και μείωσε σε 2-1, αλλά ο Ισπανός δεν ήταν… Ράονιτς και με 6-3 στο τέταρτο σετ πήρε τη νίκη.

Ο 31χρονος τενίστας, ο οποίος στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Οπεν είχε ηττηθεί από τον Στέφανο Τσιτσιπά, πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε ημιτελικό Γκραντ Σλαμ.

Για την ιστορία, ο Ισπανός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 46 winners και 35 λάθη, ενώ ο Πέγια είχε 42 winners, αλλά 51 αβίαστα λάθη.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.