Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Σαν Αντόνιο Σπερς – Ντένβερ Νάγκετς 120-103

Οι Σπερς αντέδρασαν μετά από δύο σερί ήττες, επικράτησαν των Νάγκετς με 120-103 και έστειλαν την μεταξύ τους σειρά στο περίφημο Game 7

Οι Σπερς υποδέχθηκαν στο AT&T Center του Σαν Αντόνιο τους Ντένβερ Νάγκετς σε ένα παιχνίδι όπου παίζονταν η επιβίωσή τους στα playoffs του ΝΒΑ, μιας και οι Σβόλοι προηγούνταν με 3-2 στις νίκες.

Οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς είχαν συναίσθηση της κατάσταση και βγήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ. Έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (34-24), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να αντιδρούν και να περνούν μπροστά στα μέσα του δεύτερου δωδεκάλεπτου με +3 (50-47). Ωστόσο οι Τεξανοί είχαν και πάλι τον τελευταίο λόγο ανακτώντας το προβάδισμα και πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 4 πόντων (64-60).

Ένα προβάδισμα τοι οποία δεν έχασαν ποτέ ξανά. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Τεξανοί έλεγχαν πλήρως το ματς, χωρίς όμως η διαφορά να φεύγει πάνω από 6 πόντους. Για να έρθει η… καταιγίδα της τέταρτης περιόδου. Οι Σπερς με ένα γρήγορο 17-2 πήραν πολύ σημαντικό προβάδισμα (107-87), το οποίο το διατήρησαν με άνεση μέχρι και το τελικό 120-103.

Πλέον η σειρά οδηγείται στο κρίσιμο και παραδοσιακά δραματικό Game 7. Θα γίνει στο Ντένβερ με γηπεδούχους τους Νάγκετς και αναμένεται να σπάσουν καρδιές στο πιο αμφίρροπο ίσως ματσάρισμα των playoffs μαζί με αυτό της Οκλαχόμα με το Πόρτλαντ.

Η τριάδα των Όλντριτζ (26π/10 ριμπ), ΝτεΡοζαν (25π/7 ριμπ/7 ασίστ) και Γκέι (19π) ήταν όλα τα λεφτά για το Σαν Αντόνιο.

Από την άλλη ο υπέροχος Γιόκιτς που έκανε ρεκόρ franchise σε σκοράρισμα με 43 πόντους, έχοντας παράλληλα 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ, δεν είχε την απαιτούμενη βοήθεια από τους Μάρεϊ (16π), Χάρις (14π) και Μίλσαπ (12π).

Η Φενέρμπαχτσε σκέφτεται να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Τουρκίας

Η Φενέρμπαχτσε συγκάλεσε έκτακτο διοικητικό συμβούλιο και εξετάζει το ενδεχόμενο αποχώρησης από το πρωτάθλημα, μετά τα επεισόδια στην Τραπεζούντα.