Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Εύκολα το 1-0 κόντρα στον Διομήδη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 30-17 του Διομήδη στο «Γ. Κασσιμάτης» και έκανε το 1-0 για τα προημιτελικά των πλέι οφ της Handball Premier.

Το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών της Hnadball Premier έκανε η ΑΕΚ που επικράτησε με 30-17 του Διομήδη ανεβάζοντας στροφές κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Ετσι η ΑΕΚ χρειάζεται ακόμη μία νίκη για την πρόκριση στα ημιτελικά, το δεύτερο ματς όμως θα αργήσει καθώς η Ενωση έχει τώρα να δώσει τα δύο παιχνίδια με τη Μαδέιρα (20, 27 Απριλίου) για τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.

Όσον αφορά στο ματς η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 όμως η διαφορά σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν αυξήθηκε, κυμάνθηκε στα 2-3 γκολ με το σκορ να κλείνει στο 13-11 με την ολοκλήρωση του πρώτου 30λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Γραμματικού μπήκε φορτσάτη και «καθάρισε» το ματς αρκετά εύκολα. Το σκορ έφτασε σχετικά γρήγορα στο 20-14 με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και το τελικό 30-17 να τα λέει όλα για την εικόνα του δευτέρου κυρίως μέρους.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 6-4, 9-7, 12-8, 12-10, 13-11 (ημιχρ.), 16-11, 17-14 19-14, 22-16, 25-16, 30-17.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.