Ευρωπαϊκό Άρσης Βαρών: Σάρωσε τα μετάλλια η Κωνσταντινίδη

Σπουδαία εμφάνιση για την Ελένη Κωνσταντινίδη που κέρδισε δύο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 81 κιλών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Μπατούμι της Γεωργίας

Η χρυσή παράδοση της Ελλάδας στο άθλημα των δυνατών συνεχίστηκε και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα άρσης βαρών που διεξάγεται στο Μπατούμι της Γεωργίας.

Η Ελένη Κωνσταντινίδη κέρδισε στη κατηγορία 81 κιλών δύο χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο και ήδη αρχίζει να εισέρχεται στο κλαμπ των καλυτέρων αθλητών του κόσμου.

Η 24χρονη πρωταθλήτρια, κόρη του βετεράνου αθλητή Χρήστου Κωνσταντινίδη και νυν προπονητή ξεκίνησε τις προσπάθειες της στο αρασέ με 93 κιλά και συνέχισε επιτυχώς με 97 κ, επίδοση που της χάρισε το χάλκινο μετάλλιο.

Τα καλύτερα δεν είχαν έρθει όμως ακόμα στον αγώνα της Κωνσταντινίδη που πέρσι είχε πάρει την 4η θέση (κατ.+90κ) στο αντίστοιχο Ευρωπαΐκό Πρωτάθλημα της Ρουμανίας.

Στη κίνηση του ζετέ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε σκληρό ανταγωνισμό αλλά με τρεις πετυχημένες προσπάθειες στα 119, 124 και 126 κιλά κέρδισε τα χρυσά μετάλλια στο ζετέ και στο σύνολο (223 κιλά).

Τη 2η θέση κατέλαβε η Γερμανίδα Σρότι με 222 κιλά και την 3η η Βελγίδα Φαν Μπέλινγκεν με 221.

Η ελληνική αποστολή επιστρέφει αύριο, 13 Απριλίου, στην Αθήνα στις 14.45 μέσω Κωνσταντινούπολης.

Κρατούμενοι έσκαψαν τούνελ σε φυλακή για να αποδράσουν αλλά έπεσαν σε αστυνομικούς

Ο υπολογισμός των κρατουμένων τους οδήγησε να σκάψουν τούνελ με λάθος κατεύθυνση.