Μεγάλη νίκη του Χολαργού

Ο Χολαργός επικράτησε της Κύμης με 73-66, έχοντας με 12/33 τρίποντα και πλέον κοιτάει με αισιοδοξία τα πλέι οφ.

Όλο και καλύτερα τα πράγματα για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, όλο και ανησυχεί εκείνη του Ισίδωρου Κουτσού. Ο Χολαργός όντας αποτελεσματικός από την περιφέρεια, επικράτησε με 73-66 της Κύμης και είναι ακόμα πιο κοντά στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών. Κομβικό για να έρθει η νίκη των νεοφώτιστων το 12/33 τρίποντα και η ψυχραιμία στις φάσεις που έκριναν την αναμέτρηση.

Τάλτον και Φιτζπάτρικ ήταν οι κορυφαίοι του Χολαργού, με τον πρώτο να έχει 18 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 10 πόντους αλλά και να μαζεύει και 16 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του ματς…

Το ξεκίνημα του Χολαργού ήταν θετικό. Κατάφερε και προσπέρασε με 12-2 με τον Αγκμπελέσε, με την Κύμη να μειώνει απευθείας σε 12-10 με τον Καρινιάουσκας.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν, είδαν τον Λοβ να πετυχαίνει σερί πόντους και να προηγούνται με 20-10. Ο Τάλτον πραγματοποίησε το 23-10, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +7 (23-16) το συγκρότημα του Λυκογιάννη.

Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να σκοράρει και έκανε το 30-23, με την Κύμη να βλέπει τους κόπους της σιγά σιγά να ανταμείβονται στο παιχνίδι. Ο Μαραγκός με τον Πουλιανίτη έφεραν το ματς στους δύο πόντους (34-32) και μετά από κλέψιμο του πρώτου και φόλοου του Χόρτον στην ισοπαλία (34-34). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 38-35, με τον Χολαργό να είναι με τρεις πόντους μπροστά στο σκορ, παρότι φαινόταν πως ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκοράρισμα, ο Φιτζπάτρικ με το τρίτο του τρίποντο έκανε το 49-45 με τον Τάλτον να οδηγεί την ομάδα του στο +7 (52-45). Η Κύμη έχασε για ώρα την επαφή της με το σκορ όντας τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο. Ο Καρινιάουσκας έβαλε τέλος σε αυτήν την αφλογιστία στην επίθεση των φιλοξενούμενων, με τις ομάδες μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο 52-47.

Οι παίκτες του Ισίδωρου Κουτσού πλησίασαν στους δύο (55-53), με τον Ουίλιαμς να επαναφέρει το προβάδισμα στην Κύμη. Η αντίδραση του Χολαργού ήταν άμεση και ο Λοβ πραγματοποίησε το 59-56 με 6 λεπτά να απομένουν, με τον Τάλτον να κάνει το 61-56.

Ο Χολαργός είχε πάρει φωτιά από την περιφέρεια και με ένα τρίποντο του Οκερεαφόρ έκανε το 64-58 και το 67-60 με τον ίδιο τρόπο, με τρία λεπτά για το τέλος. Ο Τάλτον με ένα δίποντο και οι βολές του Ουάσινγκτον πρόσφεραν το 71-66, με την πλάστιγγα να γέρνει στο μέρος των γηπεδούχων που παραμένουν το φαβορί για την 8η θέση που οδηγούν στα πλέι οφ.

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League