Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Παρί σεν Ζερμέν – Μονπελιέ 5-1

Σαρωτικοί μπροστά στο κοινό τους οι Παριζιάνοι που φιλοδώρησαν με πέντε γκολ την Μονπελιέ (5-1). Στο 0-0 κόλλησαν Μπορντό και Γκινγκάμπ.

Η Παρί σεν Ζερμέν αντιμετώπισε την Μονπελιέ σε μια εξ αναβολής αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, με τους παίκτες του Τόμας Τούχελ να επικρατούν άνετα με 5-1 και να αυξάνουν τη διαφορά από τη 2η Λιλ στο +15 και με ματς λιγότερο.

Ο Κιρζαβά έκανε το 1-0 μόλις στο 13’ για να έρθουν οι Μογέ στο 31’ (Μονπελιέ) και Ντι Μαρία στο 45+1’ (Παρί) με εκπληκτικά χτυπήματα φάουλ να διαμορφώσουν σε 2-1 το σκορ ημιχρόνου υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος το ματς… καθάρισε μέσα σε ένα εξάλεπτο με τον Ν’ Κουνκού να κάνει το 3-1 στο 73’, τον Χίλτον στο 78’ να κάνει το 4-1 με αυτογκόλ για τη Μονπελιέ και τον Εμπαπέ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας ο τελικό 5-1 ένα λεπτό αργότερα.

Νωρίτερα, η Μπορντό φιλοξένησε την ουραγό Γκινγκάμπ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και τον Ρου να χάνει απίθανη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 52’.

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.