Παραμένουν 1η θέση τα κορίτσια του Ολυμπιακού, «εκδίκηση» από Άρη

Οι Ερυθρόλευκες κέρδισαν στην Θεσσαλονίκη τον Αρη με 3-2 σετ, πήραν εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

Με την καρδιά του πρωταθλητή να χτυπάει δυνατά η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού νίκησε τον Αρη στη Θεσσαλονίκη με 3-2 σετ (14-25, 25-22, 28-26, 9-25, 12-15) για την 12η αγωνιστική της Volleyleague και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Ερυθρόλευκες τα βρήκαν σκούρα απέναντι στον Αρη, αλλά έδειξαν χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη. Οι νταμπλούχες Ελλάδας πήραν εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο, ενώ παράλληλα πέτυχαν την 11η διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στο παιχνίδι με την ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε μάλιστα το ντεμπούτο της με τα ερυθρόλευκα η Χουντ, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους. Η Αμερικανίδα ακραία είχε 61% ποσοστό στην επίθεση και ήταν η πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό. Η Σάσκια Χίπε τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ και θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο σετ οι Ερυθρόλευκες κυριάρχησαν στο τάραφλεξ και έφτασαν εύκολα στο 25-14 και στο 1-0. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη, με τον Αρη να κάνει το 25-22 και να ισοφαρίζει σε 1-1 το παιχνίδι. Το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να το κατακτά με 28-26 και να κάνει την ολική ανατροπή. Οι φωνές του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ξύπνησαν τις νταμπλούχες Ελλάδας, οι οποίες στο τέταρτο σετ έκαναν σμπαράλια την υποδοχή του Αρη και με 25-9 ισοφάρισαν σε 2-2. Στο τάι μπρέικ έγινε μια πραγματική μάχη, με τις παίκτριες του Ολυμπιακού να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες και να παίρνουν τη νίκη με 15-12.

Τα σετ: 2-3 σε 1:44, 14-25 (18′), 25-22 (24′), 28-26 (29′), 9-25 (17′), 12-15 (16′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 14-25

2ο σετ: 5-8, 12-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 3-8, 13-16, 20-21, 28-26

4ο σετ: 6-8, 6-16, 7-21, 9-25

5ο σετ: 4-5, 7-10, 11-12, 12-15

Άρης (Φλώρος): Πίττα 6 (3/9 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τζούριτς 5 (1/4 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μοντάνο 13 (13/36 επ., 30% υπ., 9% αρ.), Μεταξά 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Γκουγκούση 13 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 50% υπ. 36% αρ.), Χουντίμα 19 (16/38 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 33% υπ., 20% αρ.), Χίτζιου -λ (42% υπ., 25% αρ.) / Μπάκα, Ζωϊδου,

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 13 (6/10 επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Λαμπρούση 7 (1/6 επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Χριστοδούλου 8 (3/8 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χίπε 7 (7/21 επ.), Έμοντς 21 (12/27 επ.,3 μπλοκ. 6 άσσοι, 31% υπ., 31% αρ.), Χούντ 27 (22/36 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 55% υπ., 36% αρ.),Κονόμη -λ (41% υπ., 38% αρ.) / Νομικού, Βλαχάκη 9 (9/14 επ., Κοκκινάκη -λ, Ζακχαίου

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Για ενάμιση σετ παίξαμε πολύ καλά, στην συνέχεα χάσαμε το ρυθμό μας και βρεθήκαμε πίσω στα σετ. Στο τέταρτο και πέμπτο σετ αντιδράσαμε, βρήκαμε το ρυθμό μας και τις λύσεις που χρειαζόμασταν και στο τέλος πήραμε τη νίκη. Είναι μια σημαντική νίκη στην αρχή του δεύτερου γύρου απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Κρατάμε ότι η ομάδα βρήκε την δύναμη να κερδίσει ένα τέτοιο παιχνίδι και στο τέλος να παίξει καλά».

Από την πλευρά της η Κατερίνα Γιώτα δήλωσε: «Σίγουρα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, σε ένα δύσκολο γήπεδο στο οποίο έχουν δυσκολευτεί πολλές ομάδες. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε το θετικό αποτέλεσμα και κρατάμε τους δυο βαθμούς. Στα κρίσιμα σημεία μίλησε η ψυχή και η ποιότητα της ομάδας, αυτό κρατάμε και συνεχίζουμε τη δουλειά ώστε να είμαστε καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι».

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.