Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Μέγας Μπουρούσης και 9 στα 9 το εξπρές της Εθνικής

Η Εθνική βρέθηκε στο -11 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο με ένα εντυπωσιακό σερί 20-0 γύρισε το ματς και επικράτησε εν τέλει των Γερμανών με 92-84 διευρύνοντας το αήττητο της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 - Ηγετικοί Μπουρούσης και Λαρεντζάκης με 25 και 19 πόντους αντίστοιχα

Μπορεί να είχε εξασφαλίσει εκ των προτέρων την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 (που θα φιλοξενηθούν στην Κίνα), αλλά η Εθνική τα έδωσε όλα για να διευρύνει το αήττητο σερί της.

Με έναν εκπληκτικό Γιάννη Μπουρούση (25π., 7ριμπ., 3ασ., 3κλ.) ο οποίος χαίρεται να παίζει με τα γαλανόλευκα ακόμη και στα 35 του, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε της Γερμανίας στην Πάτρα με 92-84 και πέτυχε το 9 στα 9 στον όμιλο της υποχρεώνοντας παράλληλα τους αντιπάλους στην πρώτη τους ήττα. Παραγωγικότατος για την Εθνική ήταν και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19 πόντους.

Εμφατική αντίδραση με Μπουρούση από το -11

Το παιχνίδι πάντως δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς. Η νωθρή άμυνα της Εθνικής στα πρώτα λεπτά, έδωσε τη δυνατότητα στους Γερμανούς να ξεφύγουν με 11π. (11-22), με τους Μπέντζιγκ και Ακπιναρ να προκαλούν μεγάλα προβλήματα στην άμυνα μας.

Η αντίδραση της Ελλάδας όμως ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή. Με επιθετική άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και τους Μπουρούση-Λαρεντζάκη (από 12π. έκαστος στο πρώτο μέρος) να δίνουν σπουδαίες επιθετικές λύσεις, το ματς γύρισε… τούμπα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από τα 9/11 σουτ, οι Γερμανοί, έμειναν στη συνέχεια 5,5 λεπτά χωρίς πόντο μετρώντας 0/8 σουτ! Ετσι ακολούθησε ένα απίστευτο σερί 20-0, για να προσπεράσουμε με 31-22 στο 12’!

Στο β’ δεκάλεπτο η Εθνική επέτρεψε στους αντιπάλους τους να σημειώσουν 9 πόντους λιγότερους σε σχέση με το πρώτο, χαλώντας τους αισθητά τα ποσοστά. Η ίδια παρέμεινε στα ίδια επίπεδα αποτελεσματικότητας, καθώς έπαιρνε πόντους και από άλλους παίκτες πλέον. Χρυσικόπουλος,, Γιαννόπουλος και Μαυροειδής βοήθησαν ώστε να φτάσουμε σε ένα διψήφιο προβάδισμα (36-26 στο 15’), το οποίο έφτασε ακόμη και το +12 (45-33) λίγο πριν το φινάλε της ανάπαυλας.

Το… βιολί του ο Μπουρούσης, μεγάλα σουτ η Εθνική

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική διατήρησε το σοβαρό της πρόσωπο. Έδειξε την ίδια διάθεση, συνέχισε να καταθέτει ενέργεια, ενώ όποια πρόσωπα ή σχήματα χρησιμοποίησε ο Σκουρτόπουλος, είχαν αποτελεσματικότητα.

Φυσικά κεντρικό πρόσωπο ήταν και πάλι ο Μπουρούσης. Ο Ελληνας σέντερ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην γερμανική άμυνα, παίζοντας είτε ένας εναντίον ενός, είτε στο πικ εντ ρολο, είτε δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του. Μπορεί βεβαίως στο τρίτο δεκάλεπτο οι αντίπαλοί μας να σημείωσαν 21 πόντους εκμεταλλευόμενοι κάποιες ολιγωρίες στην άμυνα, ωστόσο η Ελλάδα διατηρούσε τον έλεγχο του ματς.

Η Γερμανία πλησίασε ως τους 3 (75-72), 5,5 λεπτά πριν τη λήξη όμως ο Μπουρούσης είχε και πάλι τη λύση. Ασίστ στον Αθηναίου και τρίποντο του γκαρντ του ΠΑΟΚ για το 78-72! Τη χαριστική βολή έδωσαν Σαλούστρος και Αθηναίου με τρίποντες βόμβες (88-77), 1:40 πριν το φινάλε.

Τέλος να αναφέρουμε ότι Χρυσικόπουλος και Τσαϊρέλης πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-35, 63-56, 92-84

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.