Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Πάλη: Εκτός μεταλλίων για μερικά δευτερόλεπτα ο Πιλίδης

Το «χρυσό» παιδί της ελληνικής πάλης στα προημιτελικά αντιμετώπισε τον ιρανό Σαντεγκικουκαντε και ηττήθηκε με 5-3

Ο Γιώργος Πιλίδης έκανε την Ελλάδα για μια ακόμη φορά υπερήφανη. Αυτή την φορά μπορεί να μην ήρθε το μετάλλιο, όπως μας είχε συνηθίσει μέχρι τώρα, αλλά το έχασε για μερικά δευτερόλεπτα.

Το «χρυσό» παιδί της ελληνικής Πάλης στην πρώτη του συμμετοχή σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 ανεβαίνοντας μάλιστα κατηγορία, αγωνιζόμενος στα 61κ. είχε μια αξιόλογη παρουσία.

Στον προκριματικό γύρο επικράτησε με 7-6 του Γεωργιανού Βακτανγκασβίλι και πήρε την πρόκριση για τους «16». Εκεί αντιμετώπισε τον Αρούν (Ινδία) και με νέα νίκη με 7-5 προκρίθηκε στα προημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισε τον Ιρανό Σαντεγκικουκαντε και ηττήθηκε με 5-3. Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 3-3 με τον Πιλίδη να έχει προβάδισμα στην ισοβαθμία. Ο Ιρανός όμως πήρε ένα σημείο και σε νεκρό χρόνο έγινε ένσταση, η οποία δεν δικαιώθηκε και έτσι ο Ελληνας πρωταθλητής αποκλείστηκε.

Ο Κωνσταντίνο Γκότσης αποκλείστηκε στον προκριματικό γύρο των 74κ. από τον Μπιζόεφ. Ο Ρώσος αθλητής έφτασε έως τα ημιτελικά και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Στα 86κ. ο Ηλίας Κύδρος γνώρισε την ήττα στον προκριματικό γύρο από τον Νταουλετκάζι (Καζακστάν) και αποκλείστηκε.

Τέλος στη φάση των «16» στα 92κ. ηττήθηκε ο Χρήστος Σαμαρτσίδης, ο οποίος ηττήθηκε από τον Κινμπάτ (Μογγολία).

Η Φενέρμπαχτσε σκέφτεται να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Τουρκίας

Η Φενέρμπαχτσε συγκάλεσε έκτακτο διοικητικό συμβούλιο και εξετάζει το ενδεχόμενο αποχώρησης από το πρωτάθλημα, μετά τα επεισόδια στην Τραπεζούντα.