Επιστροφή στις νίκες για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας στο ΣΕΦ με 102-63 και πλέον έχει στο μυαλό τους Τούρκους για την Ευρωλίγκα.

Ένα δεκάλεπτο μονάχα άντεξε το Λαύριο στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να… γκαζώνει στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πραγματοποιεί 28-11 επιμέρους στην Τρίτη περίοδο για να επικρατήσει με  στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, έβγαλαν ενέργεια στο φαληρικό κλειστό και δεν άφησαν κανένα απολύτως περιθώριο στο συγκρότημα του Γιάννη Σερέλη.

Αρκετά καλός ο Βαγγέλης Μάντζαρης για την ομάδα του Πειραιά, με 14 πόντους, 3/3 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο, ενώ πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενος ο Σίλας Μέλσον ήταν εκπληκτικός για ένα ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 4/6 τρίποντα.

ΑΤΥΠΗ ΚΟΝΤΡΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ-ΜΕΛΣΟΝ

Παρά το αρχικό 0-3 του Λαυρίου, ο Ολυμπιακός με τον Γκος ως «εκτελεστή», έτρεξε το δικό το 10-0 του για το 10-3 στο φαληρικό κλειστό. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο «ζωγραφιστό», ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 10-7, όμως ένα ακόμα 6-2 επιμέρους με τον Παπανικολάου αυτήν την φορά ως πρωταγωνιστή, απέφερε το 16-9.

Οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (19-9 με τον ΛεΝτέι), μέχρι να αναλάβει δράση ο Μέλσον για τους φιλοξενούμενους. Σιγά σιγά το Λαύριο ροκάνισε τη διαφορά, βοήθησε η είσοδος του Κουζέλογλου (5 σερί πόντοι) με το δεκάλεπτο εντέλει να λήγει στο 24-20 για την ομάδα του Πειραιά. Επιστρέφοντας στο ματς ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος. Θετική η παρουσία του Μιλουτίνοφ που… σκέπασε τα καλάθια και με δύο φόλοου διαμόρφωσε το 28-20.  Ο Τίμα έκανε το 32-22 μέχρι να ξεκινήσει το… μονό Ολυμπιακού-Μέλσον.

Ο Αμερικανός του Λαυρίου πέτυχε 10 σερί πόντους για το 36-32 στο Φάληρο, ο Παπανικολάου με τον Μάντζαρη συνέχισαν επιθετικά για τους γηπεδούχους και το ματς έφτασε στο 44-32 από τρίποντο του δεύτερου. Ο Μιλουτίνοφ έστειλε τη διαφορά στους 15 πόντους (47-32), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια  με τον φωτεινό πίνακα του ΣΕΦ να γράφει 49-37.

ΣΑΝ ΣΙΦΟΥΝΑΣ ΤΟ Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Φουριόζος στο παρκέ ο Ολυμπιακός μετά τα 15λεπτη διακοπή. Οι Ερυθρόλευκοι λοιπόν  με τον Μάντζαρη και τον Γκος, έτρεαξν ένα επιμέρους 14-4 και η διαφορά εκτοξεύχθηκε στους 22 πόντους σε διάστημα τεσσάρων λεπτών  (63-41). Ο ΛεΝτέι με ένα δίποντο έστειλε το ματς στο 65-41, Λαμπ και Κακλαμανάκης μείωσαν σε 67-46, αλλά ο Τουπάν έπειτα από ασίστ του Μιλουτίνοφ με τρίποντο διαμόρφωσε το 70-48.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και ολοκληρώνοντας ένα 10-0 σερί (Σπανούλης 4 πόντοι και Γκος 3 τα επόμενα καλάθια), οδηγήθηκε στην τελευταία περίοδο με το υπέρ του 77-48.

Από εκεί και έπειτα τα πράγματα ήταν προγεγραμμένα για τους γηπεδούχους. Σπανούλης και Βεζένκοφ από τα 6,75μ διαμόρφωσαν το 87-48, με τον Μαστρογιαννόπουλο και τον Μέλσον να απαντούν για το 87-54.

Το τάιμ άουτ του Μπλατ ήταν η αιτία για τρία συνεχόμενα τρίποντα του Ολυμπιακού (Μάντζαρης, Παπανικολάου και Τίμα) με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 40 πόντους (95-55). Ο Τίμα στη συνέχεια έκανε το 98-59, ο Οντιασέ σκόραρε για το 98-61 με τον Βεζένκοφ εν μέσω αποθέωσης να στέλνεις το ματς 100 πόντους! Το τελικό 102-63 αποδεικνύει τη διαφορά κλάσης των δύο ομάδων στο παρκέ…

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-37, 77-48, 102-63

Με... βιντεοκλήση στον Παπανικολάου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός - Ο Λαρεντζάκης του αφιέρωσε τη νίκη (vid)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν για ακόμα μια φορά γιατί είναι οικογένεια, καθώς μετά το τέλος του παιχνιδιού πήραν μέσω Face Time τον Κώστα Παπανικολάου.