Νέα ήττα για τον Άρη

Ο Αρης δέχθηκε 53(!) πόντους στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να ηττηθεί για δεύτερη φορά από τη φινλανδική Κατάγια και πλέον βλέπει τις ελπίδες πρόκρισης που είχε, ουσιαστικά να εκμηδενίζονται.

Παρότι ο Αρης προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, τελικά ηττήθηκε με 88-86 από την Κατάγια στην Φινλανδία για την 4η αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup. Αυτή ήταν η 2η ήττα της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου από τους Φιναλνδούς και η 3η συνολικά σε 4 ματς στη διοργάνωση. Ετσι οι όποιες ελπίδες πρόκρισης υπήρχαν, ουσιαστικά με τη σημερινή ήττα εκμηδενίστηκαν.

Τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο με 33 πόντους παθητικό, διασώθηκαν οι Μπελ (28π.), ΜακΓκι (16π.) και Τζόουνς (13π.)

Εξαιρετικό δεκάλεπτο, στο +11 στο ημίχρονο

Ο Αρης πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ειδικά πρώτο δεκάλεπτο (16-26 το επιμέρους σκορ). Και μάλιστα πηγαίνοντας το σκορ πολύ ψηλά, σημειώνοντας 46 πόντους! Οι κίτρινοι έκαναν… πάρτι στα ριμπάουντ (26 με 9 επιθετικά έναντι μόλις 11και χωρίς επιθετικό των γηπεδούχων), ενώ είχαν τους Μπελ και ΜακΓκί να κάνουν σχεδόν ό,τι θέλουν στο παρκέ.

Παράλληλα η ομάδα του Αγγέλου είχε 13/15(!) βολές με τον  Μπελ να έχει 8/8 και 15 πόντους ήδη από το πρώτο ημίχρονο  φθείροντας αρκετά τους παίκτες που καλούνταν να τον μαρκάρουν.

Οσο για τον ΜακΓκι, ο Αμερικανός σέντερ δέσποζε στις δύο ρακέτες με 12 πόντους σε 13 λεπτά με 5/5 δίποντα και 8 ριμπάουντ.

Ετσι ο Αρης πήρε προβάδισμα από νωρίς (7-20, 25-40), ενώ το 35-46 της ανάπαυλας, μάλλον αδικεί τους κίτρινους, που αν απέφευγαν κάποια νεκρά διαστήματα, θα είχαν πάει στο ημίχρονο με +15 πόντους διαφορά.

Επτά επιθετικά και… ντέρμπι

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης χάλασε την εικόνα του. Επέτρεψε στους Φινλανδούς να κατεβάσουν επτά επιθετικά ριμπάουντ από εκεί που δεν είχαν κανένα, αλλά και να σκοράρουν πιο εύκολα. Ράιτ, Πάλμι και Σίμπσον έκαναν αρκετή ζημιά στην κίτρινη άμυνα, με την Κατάγια να ροκανίζει τη διαφορά, να πλησιάζει στους 5 (55-60) και τελικά την περίοδο να λήγει στο 55-62.

Κατάρρευση και ήττα…

Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά των γηπεδούχων, την ώρα που το μυαλό των παικτών του Αγγέλου έδειχνε να έχει χαλάσει. Ο Αρης ήταν ακόμη χειρότερος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Επέτρεψε στην Κατάγια να επιβάλλει παιχνίδι run and gun, στο οποίο αρέσκεται και να τον πληγώσει με συνεχόμενα τρίποντα και δέχεται 33 πόντους στην τελευταία περίοδο!

Οι Φινλανδοί με επιμέρους 15-7 προσπέρασαν για πρώτη φορά στο ματς με 70-69 (στο 36’), ενώ Μάλινγκς και Χουόλιλα (καλάθι και φάουλ) έκαναν το 81-77 με 1.20 λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Μπελ μείωσε με λέι απ σε 81-79, όμως ο Μάλινγκς με νέο καλάθι αύξησε στο 83-79 στα 47 δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια ο Λάκι Τζόουνς κέρδισε τρεις βολές ευστοχώντας στις δύο από αυτές (83-81 στα 36’’), όμως ο Αρης δέχθηκε ένα ακόμη τρίποντο για το 86-81 (Σίμπσον) με μόλις 13 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ένα ζευγάρι βολών του Τζόουνς μείωσαν σε 86-83 (στα 9’’) , με τον Νταλό να στέλνει στις βολές τον Σεπάλα στα 5’’ ο οποίος με 2/2 έγραψε το 88-83. Το τρόποντο του Μπελ στο 1’’ απλά μείωσε το σκορ στο τελικό 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.