Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού (83-46)

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα με την ομάδα της Λήμνου επικρατώντας με σκορ 83-46 στο ΣΕΦ τρεις μέρες μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο στην Ευρωλίγκα.

Το χρειαζόταν αυτό το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Ο Ήφαιστος Λήμνου ήταν ο κατάλληλος αντίπαλος για να τονωθεί η ψυχολογία του συνόλου του Ντέιβιντ Μπλατ μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο, με τους Ερυθρόλευκους να επικρατούν άνετα στο ΣΕΦ με σκορ 83-46 των νησιωτών.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση, αφού πέτυχαν από τρεις τουλάχιστον πόντους και οι 12 αθλητές τους, με το τεχνικό τιμ να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους αθλητές του.

Κορυφαίος σε απόδοση ο Κώστας Παπανικολάου με 13 πόντους και μπόλικη δουλειά στην άμυνα, θετικός και πάλι ο Μιλουτίνοφ με 11, με τον Γκος να προσθέτει άλλους 10. Για τους ηττημένους, ο Σμιθ είχε 11 πόντους ενώ άλλους 10 έβαλε ο Γκότσερ.

Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα του στην Α1 και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στην Μακάμπι Τελ Αβίβ την προσεχή Πέμπτη.

ΕΙΧΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΠΑΣΚΕΤ

Με εντελώς διαφορετική πεντάδα από τα… συνηθισμένα κατέβηκε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν εκτός τους Βασίλη Σπανούλη και Γιώργο Πρίντεζη από επιλογή βέβαια απέναντι στον Ήφαιστο.

Τον έλεγχο είχαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί στις ρακέτες και γρήγορα το σκορ να φτάνει στο 13-5 (νωρίτερα με τον Γκος το ματς ξεκίνησε στο 8-2).

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου έμειναν κοντά στον Ολυμπιακό, δεν άφησαν τη διαφορά να κυλήσει με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-10.

Η ομάδα της Λήμνου με τον Φρεϊμάνις πλησίασε στο 21-14, με τον Γόντικα στην αμέσως επόμενη φάση να τρέχει στον αιφνιδιασμό για το 21-16.

Επιστρέφοντας από το τάιμ άουτ, οι Ερυθρόλευκοι λειτούργησαν καλά σε άμυνα και επίθεση, ένα 7-0 τους (5 πόντοι ο Πρίντεζης και 2 ο Μιλουτίνοφ) ήταν ο λόγος για το 28-16.

Το σερί διευρύνθηκε σε 12-0 έπειτα από δίποντο του Γκος και τρίποντο του Παπανικολάου, το οποίο διέκοψε ο Γκρότσερ του Ηφαίστου από τα 6,75μ για το 33-19.

Με 1’17’’ να απομένει για το ημίχρονο, οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόσταση στο 36-19 με έμμεσο τρίποντο του Παπανικολάου και με ποστάρισμα του Γκος στον Σμιθ πραγματοποίησαν το 38-19, με τον Αμερικανό γκαρντ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με ντράιβ στη λήξη του ημιχρόνου για το 40-22.

ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΡ

Το επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού αυξήθηκε και με το παραπάνω. Στο ΣΕΦ είχαμε double score (44-22), οι παίκτες του Μπλατ συνδυαζόντουσαν ιδανικά και οι Παπανικολάου και Τουπάν (ασίστ Μιλουτίνοφ και Γκος) με λέι απ έδωσαν αέρα 26 πόντων (48-22) στην ομάδα τους με 6:34 για το δεκάλεπτο.

Ο Χαριτόπουλος έσπασε το… ρόδι μετά από 10 αναπάντητους πόντους των γηπεδούχων και με τρίποντο διαμόρφωσε το 50-25, ο Ηφαιστος «χτύπησε» στη ρακέτα και μείωσε σε 50-30. Τον ειρμό των φιλοξενούμενων έκοψε ο Παπανικολάου με τρίποντο (53-30) και ο Μπόγρης με ένα ακόμα δίποντο έγραψε το 57-32. Ο Έλληνας σέντερ των Ερυθρόλευκων σκόραρε και πάλι για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο στο 61-36.

Οι αρχηγοί μίλησαν στη συνέχεια για τον Ολυμπιακό. Πρίντεζης (2π.) και Σπανούλης (4 π.) πέτυχαν το 67-36, με τον ΛεΝτέι ως «τεσσάρι» πια να προχωράει για το +31 των Πειραιωτών. Οι Ερυθρόλευκοι δεν έριξαν ρυθμούς, ο Τίμα έκανε το 72-41 και ο νεοεισελθόντας Τολιόπουλος το 75-43.

Ένα ακόμα 4-0 σερί απέφερε το 79-43, με τις τελευταίες πινελιές να μπαίνουν στο ΣΕΦ και τον Ολυμπιακό να παίρνει την 3η σερί του νίκη στην Betshop Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.