Με γκολ του Πούκι στο 90+1′ ο Φινλανδία κέρδισε και στην έδρα της Εσθονίας (0-1) πετυχαίνοντας το τρία στα τρία στον όμιλο της Εθνικής (2ος στο League C).

Αυτό σημαίνει ότι θα υποδεχτεί ως πρωτοπόρος την Ελλάδα τη Δευτέρα στο Τάμπερε (15/10, 21:45).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της Παρασκευής 12/10 ξεχωρίζει η νίκη του Βελγίου απέναντι στην Ελβετία (2-1) με δύο γκολ του Λουκάκου, ενώ Κροατία και Αγγλία κόλλησαν στο 0-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής, οι σκόρερ και οι βαθμολογίες του Nations League:

LEAGUE A

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ολλανδία-Γερμανία 13/10
Γαλλία-Γερμανία 16/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Γαλλία 2 2-1 4
Γερμανία 1 0-0 1
Ολλανδία 1 1-2 0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Βέλγιο-Ελβετία 2-1
(58′, 84′ Λουκάκου – 76′ Γκαβράνοβιτς)
Ισλανδία-Ελβετία 15/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Βέλγιο 2 5-1 6
Ελβετία 2 7-2 3
Ισλανδία 2 0-9 0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Πολωνία-Πορτογαλία 2-3
(18΄ Πιάτεκ, 77΄ Μπλαστζικόφσκι – 31΄ Αντρέ Σίλβα, 43΄αυτ. Γκλικ, 52΄ Μπερνάρντο Σίλβα)
Πολωνία-Ιταλία 14/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Πορτογαλία 2 4-2 6
Ιταλία 1 1-1 1
Πολωνία 2 3-4 1

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Κροατία-Αγγλία 0-0
Ισπανία-Αγγλία 15/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ισπανία 2 8-1 6
Αγγλία 2 1-2 1
Κροατία 2 0-6 1

LEAGUE B

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Σλοβακία-Τσεχία 13/10
Ουκρανία-Τσεχία 16/10
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ουκρανία 2 3-1 6
Τσεχία 1 1-2 0
Σλοβακία 1 0-1 0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ρωσία-Σουηδία 0-0
Ρωσία-Τουρκία 14/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ρωσία 2 2-1 4
Τουρκία 2 4-4 3
Σουηδία 2 2-3 1

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Αυστρία-Β.Ιρλανδία 1-0
(71′ Αρναούτοβιτς)
Βοσνία-Β.Ιρλανδία 15/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Βοσνία 2 3-1 6
Αυστρία 2 1-1 3
Βόρεια Ιρλανδία 2 1-3 0

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ιρλανδία-Δανία 13/10
Ουαλία-Ιρλανδία 16/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Δανία 1 2-0 3
Ουαλία 2 4-3 3
Ιρλανδία 1 1-4 0

LEAGUE C

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ισραήλ-Σκωτία 2-1
(52΄ Πέρετς, 75΄αυτ. Τίρνεϊ – 25΄πεν. Μάλγκριου)
Ισραήλ-Αλβανία 14/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ισραήλ 2 2-2 3
Σκωτία 2 3-2 3
Αλβανία 2 1-2 3

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Εσθονία-Φινλανδία 0-1

(90+1′ Πούκι)
ΕΛΛΑΔΑ-Ουγγαρία 1-0

(65′ Μήτρογλου)
Φινλανδία-ΕΛΛΑΔΑ 15/10
Εσθονία-Ουγγαρία 15/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Φινλανδία 3 3-0 9
Ελλάδα 3 3-2 6
Ουγγαρία 3 2-3 3
Εσθονία 3 0-3 0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Νορβηγία-Σλοβενία 13/10
Βουλγαρία-Κύπρος 13/10
Σλοβενία-Κύπρος 16/10
Νορβηγία-Βουλγαρία 16/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Βουλγαρία 2 3-1 6
Νορβηγία 2 2-1 3
Κύπρος 2 2-3 3
Σλοβενία 2 2-4 0

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Μαυροβούνιο-Σερβία 0-2
(18΄ πεν, 81′ Μίτροβιτς)
Λιθουανία-Ρουμανία 1-2
(90΄ Ζούλπα – 13΄ Τσίπριου, 90΄+4 Μαξίμ)
Ρουμανία-Σερβία 14/10
Λιθουανία-Μαυροβούνιο 14/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Σερβία 3 5-2 7
Ρουμανία 3 4-3 5
Μαυροβούνιο 3 2-2 4
Λιθουανία 3 1-5 0

LEAGUE D

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Λετονία-Καζακστάν 13/10
Γεωργία-Ανδόρα 13/10
Καζακστάν-Ανδόρα 16/10
Λετονία-Γεωργία 16/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Γεωργία 2 3-0 6
Ανδόρα 2 1-1 2
Λετονία 2 0-1 1
Καζακστάν 2 1-3 1

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Μολδαβία-Σαν Μαρίνο 2-0
(31′, 67′ Γκινσάρι)
Λευκορωσία-Λουξεμβούργο 1-0
(43′ Σαρόκα)
Λουξεμβούργο-Σαν Μαρίνο 15/10
Λευκορωσία-Μολδαβία 15/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Λευκορωσία 3 6-0 7
Λουξεμβούργο 3 7-1 6
Μολδαβία 3 2-4 4
Σαν Μαρίνο 3 0-10 0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Νησιά Φαρόε-Αζερμπαϊτζάν 0-3
(28΄,85΄ Ολιβέιρα, 67΄ Ναζάροφ)
Κόσοβο-Μάλτα 3-1
(30΄, 81΄ Κολόλι, 68΄ Μουρίκι – 51΄ Αγκιους)
Αζερμπαϊτζάν-Μάλτα 14/10
Νησιά Φαρόε-Κόσοβο 14/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Κόσοβο 3 5-1 7
Αζερμπαϊτζάν 3 4-1 5
Νησιά Φαρόε 3 3-6 3
Μάλτα 3 3-7 1

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Αρμενία-Γιβραλτάρ 13/10
Π.Γ.Δ.Μ.-Λιχτενστάιν 13/10
Αρμενία-Π.Γ.Δ.Μ. 16/10
Γιβραλτάρ-Λιχτενστάϊν 16/10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Π.Γ.Δ.Μ. 2 4-0 6
Αρμενία 2 2-3 3
Λιχτενστάιν 2 3-2 3
Γιβραλτάρ 2 0-4 0

Γράψτε το σχόλιό σας

Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο