Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός: Νίκη στην πρεμιέρα με σούπερ Μιλουτίνοφ

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 88-78 του Χολαργού με τον Σέρβο σέντερ να πετυχαίνει 24 πόντους

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να οργιάζει κάτω από τα καλάθια και να σημειώνει 24 πόντους, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Χολαργού στο ΣΕΦ με και μπήκε νικηφόρα στο νέο πρωτάθλημα της Basket League. Καλή εμφάνιση και από τους Γουίλιαμς-Γκος και Τουπάν.

Σίγουρα η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άφησε ικανοποιημένο τον Ντέιβιντ Μπλατ. Οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν να προηγούνται με 22 πόντους στο ημίχρονο του Χολαργού, αλλά στην τρίτη περίοδο είδαν τους παίκτες της ομάδας του Λυκογιάννη να μην τα παρατούν, να πετυχαίνουν επιμέρους 28-12 και να… ανησυχούν και με το παραπάνω τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 88-78, όμως η γεύση ήταν γλυκόπικρη για τους Πειραιώτες που έδειξαν προβληματικοί στην άμυνά τους και με πολλά νεκρά σημεία στην απόδοσή τους.

Ο παίκτης που ξεχώρισε στο ματς για τους νικητές, δεν ήταν άλλος από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ ήταν ο μοναδικός λόγος χαράς για τον Μπλατ, καθώς πέτυχε 24 πόντους σε 28:23 χρόνο συμμετοχής, έχοντας 8/10 δίποντα, 8/12 βολές, 7 ριμπάουντ (4 επιθετικά), 2 ασίστ, τρία κλεψίματα και 12 κερδισμένα φάουλ! Για τους φιλοξενούμενους πρωταγωνίστησαν οι Κώττας (13 π.), Χόκινς (13π.), Γιάνκοβιτς (12π.) και Σπυριδωνίδης (12π.).

ΜΕ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε το 2-0 με δίποντο του Πρίντεζη και το 5-2 με γκολ φάουλ κάρφωμα του Μιλουτίνοφ. Ο Γιάνκοβιτς μπήκε ζεστά στο ματς και μείωσε σε 5-4, με τον Γκος να πετυχαίνει με τη σειρά του το 7-4 και να τον ακολουθεί ξανά ο «Μίλου» για το +5 των Ερυθρόλευκων.

Ο Σέρβος πήρε έτοιμο… καλάθι από τον Σπανούλη (11-4) και μετά από κόψιμό του στον Γιάνκοβιτς και πάλι ο Γκος τελείωσε με λέι απ τη φάση για το 13-4.

Το τάιμ ουτ του Λυκογιάννη ήταν ευεργευτικό για τον Χολαργό, ο Λοβ συνέχισε από το Κύπελλο και πέτυχε πέντε σερί πόντους (τρίποντο και δίποντο). Ακολούθησε ο Γιάνκοβιτς για το 13-11 με λέι απ και ο Φιτζπάτρικ με λέι απ στον αιφνιδιασμό ανάγκασε τον Μπλατ με τη σειρά του να πάρει τάιμ άουτ έπειτα και το 13-13.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σκληρό καρύδι, ο Μάντζαρης με 5 πόντους έφτασε το ματς στο 22-19 για να κλείσει η περιοδος με τρίποντο του Τουπάν και το σκορ στο 27-22.

Οι Ερυθρόλευκοι απέκτησαν σκορ και από την περιφέρεια. Αρχικά οι Τουπάν και Λεντέι πέτυχαν το 31-22, για να συνεχίσει το έργο τους ο Βεζένκοβ για το +11 (33-22).

Ο Τουπάν είχε όρεξη και με ένα ακόμα τρίποντο έφτασε την απόσταση στο 36-22, ο Χολαργός πλησίασε με τον Χόκινς που ήταν μόνιμη απειλή για τους γηπεδούχους, αλλά ο Μιλιουτίνοφ πέτυχε το 40-28 και το 42-28, με τον Γκος και του Τουπάν να… εκτελούν από το τρίποντο για το 51-32. Το κρεσέντο από τα 6,75μ συνεχίστηκε, ο Τίμα πέτυχε το τρίποντο-φάουλ για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με την απόσταση στους 22 πόντος (58-36). Ο Ολυμπιακός είχε 5 σερί τρίποντα στην δεύτερη περίοδο και συνολικά 8/14 με το τέλος του 20λέπτου!

ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕ Ο ΧΟΛΑΡΓΟΣ, ΤΟΥ ΤΟ… ΞΕΚΟΨΕ Ο ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ

Οι δύο ομάδες είχαν διαφορά επιπέδου, αυτό όμως δεν αναιρούσε το δικαίωμα στον Χολαργό να παίξει το παιχνίδι του. Με τον Γιάνκοβιτς ξανά πρωταγωνιστή, οι νεοφώτιστοι ροκάνισαν πλησίασαν στους 12 πόντους, με τον Λοβ να παίρνει το pull up δίποντο και να γράφει το 63-54. Το 10-0 του συγκροτήματος του Λυκογιάννη έκανε έξαλλο τον Μπλατ που εσπευσμένα ζήτησε τάιμ άουτ αφού η ομάδα του είχε 5 λάθη σε μία περίοδο, την ώρα που στο ημίχρονο είχε μόλις 3.

Ο Χολαργός με τον Κώττα πραγματοποίησε το 63-56, με τον Ολυμπιακό να… αγιάζει επιθετικά με 4 συνεχόμενες βολές για το 67-56.

Ο Καμπερίδης νωρίτερα έχασε τρεις βολές, στη συνέχεια πέτυχε το τρίποντο και το κάρφωμα του Κώττα ήταν η αιτία του 67-61. Από την γραμμή της… φιλανθρωπίας σκόραρε ξανά η ομάδα του Μπλατ με τον Καμπερίδη να «εκτελεί» ξανά από την περιφέρεια γράφοντας το 70-64 στο τέλος της περιόδου.

Το εκπληκτικό 28-12 του Χολαργού ήταν λόγος έντονων παραπόνων για τον προπονητή των Ερυθρόλευκων προς τους παίκτες του.

Ο Μιλουτίνοφ με την επιστροφή από τον πάγκο πέτυχε νέο γκολ φάουλ για το 73-64 ενώ απτόητος δεν άφησε περιθώριο στους ψηλούς του Χολαργού και από τις βολές έφτασε το ματς στο 78-64.

Δεν υπήρχε πιθανότητα η ομάδα του Λυκογιάννη να τα παρατήσει και αυτό μεταφράστηκε μέσω του Σπυριδωνίδη που σκόραρε δις από τα 6,75μ για το 81-72. Ο Πρίντεζης μετά από τρεις προσπάθειες πέτυχε μία βολή για το 82-72 με 2’50’’ να απομένει για το τέλος.

Ο Χόκινς μετά από επιθετικό ριμπάουντ πέτυχε το 82-74, με τον ίδιο τρόπο (συν μία βολή από γκολ φάουλ) απάντησε ο Στρέλνιεκς, με τον Καμπερίδη να ακολουθεί παρομοίως (επιθετικό και δίποντο) για το 86-75 με τους φιλοξενούμενους ουσιαστικά να κλέβουν τις εντυπώσεις στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης για τα προημιτελικά του Champions League.