Στα… βαθιά έριξε τον Ολυμπιακό η κληρωτίδα των ομίλων του Europa League, ενώ πιο βατή κλήρωση επιφύλασσε για τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας της κλήρωσης, έπεσαν σε όμιλο που θυμίζει… Champions League, αφού θα βρουν απέναντι τους το μεγαθήριο του παγκοσμίου ποδοσφαίρου που ακούει στο όνομα Μίλαν, καθώς και την πάντα επικίνδυνη ισπανική, Ρεάλ Μπέτις. Τον 6ο όμιλο συμπληρώνει η άγνωστη Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο.

Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε στην αρχή, αφού η κληρωτίδα τον έφερε στον 12ο όμιλο, αυτόν της Τσέλσι. Ωστόσο στη συνέχεια, Μπάτε Μπορίσοφ και Βίντι επανέφεραν τα χαμόγελα στον «δικέφαλο του Βορρά».

Τα παιχνίδια των ομίλων θα διεξαχθούν στις 20 Σεπτεμβρίου, 4 Οκτωβρίου, 25 Οκτωβρίου, 8 Νοεμβρίου, 29 Νοεμβρίου και 13 Δεκεμβρίου.

Το ακριβές πρόγραμμα των ομίλων θα ανακοινωθεί αργότερα σήμερα, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως από φέτος οι αγώνες του Europa League θα διεξάγονται σε δύο διαφορετικές ζώνες ώρας, στις 19:55 και στις 22:00.

Αναλυτικά οι 12 όμιλοι του Europa League:

1ος όμιλος
Λεβερκούζεν (Γερμανία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Ζυρίχη (Ελβετία)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

2ος όμιλος
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Σέλτικ (Σκωτία)
Λειψία (Γερμανία)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

3ος όμιλος
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
Κοπεγχάγη (Δανία)
Μπορντό (Γαλλία)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

4ος όμιλος
Άντερλεχτ (Βέλγιο)
Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)

5ος όμιλος
Άρσεναλ (Αγγλία)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
Βόρσκλα (Ουκρανία)

6ος όμιλος
Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ)
Μίλαν (Ιταλία)
Μπέτις (Ισπανία)
Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)

7ος όμιλος
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)
Ρέιντζερς (Σκωτία)

8ος όμιλος
Λάτσιο (Ιταλία)
Μαρσέιγ (Γαλλία)
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

9ος όμιλος
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Γκενκ (Βέλγιο)
Μάλμε (Σουηδία)
Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)

10ος όμιλος
Σεβίλη (Ισπανία)
Κράσνονταρ (Ρωσία)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)
Ακχισαρσπόρ (Τουρκία)

11ος όμιλος
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Αστάνα (Καζακστάν)
Ρεν (Γαλλία)
Γιάμπλονετς (Τσεχία)

12ος όμιλος
Τσέλσι (Αγγλία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)
Βίντι (Ουγγαρία)

Γράψτε το σχόλιό σας

Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο