Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Όρθια στη Γλασκώβη η ΑΕΚ, 1-1 με τη Σέλτικ

Διατήρησε την θετική παράδοση στη Σκωτία, με δέκα παίκτες σχεδόν για ένα ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι»

Θετικό ήταν το ντεμπούτο της ΑΕΚ απέναντι στη Σέλτικ για τον Γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στο «Σέλτικ Παρκ».

Απέναντι στην σίγουρα πιο έτοιμη πρωταθλήτρια Σκωτίας η οποία είχε ήδη 5 επίσημα παιχνίδια, η εμφάνιση της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν ιδιαίτερα θετική αν συνυπολογίσουμε πως για περίπου 40 λεπτά αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο γήπεδο. Επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς περιόρισαν σε ρόλο «κομπάρσου» την «Ένωση».

Μόλις στο 17′ ο ΜακΓκρέγκορ πήρε την μπάλα από πλάγια θέση και γυρνώντας εξαιρετικά το σώμα του έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπάρκα.

Το τέρμα αφύπνισε την «Ένωση» η οποία μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν πατούσε στο γήπεδο (70-30% η κατοχή για τους γηπεδούχους).

Στο 22′ ο Λιβάγια απείλησε , ενώ το φάουλ του Μπακασέτα από καλό σημείο στο 28 πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ επέμεινε και στο 39′ ο Λόπεζ με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Γκόρντον να διώξει σε κόρνερ. Τελικά στο 44′ η ισοφάριση ήρθε από τον Κλωναρίδη ο οποίος εντόπισε το ρήγμα στην άμυνα της Σέλτικ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Γκόρντον.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την «Ένωση» να είναι αυτή που πιέζει και να απειλεί με τον Μπακασέτα στο 49′.

Ωστόσο δύο γρήγορες κίτρινες στο Γαλανόπουλο (μια εκ των οποίων λανθασμένη) έδωσε στη Σέλτικ το αριθμητικό πλεονέκτημα. Όπως ήταν λογικό οι γηπεδούχοι πήρα πάλι μέτρα στο γήπεδο και η ΑΕΚ κλείστηκε στην άμυνα.

Η Σέλτικ άγγιξε το γκολ με τον Γκρίφιθς στο 72′, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπάρκα.

Παρά την αριθμητική διαφορά οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη παρέμειναν συγκεντρωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα και έφυγαν από τη Σκωτία με ισχνό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Τρίτης (14/8).

Διαιτητής: Λούκα Μπάντι (Ιταλία)

Κίτρινες κάρτες: 49′ Άγερ – 14′ Κλωναρίδης, 51′ και 57′ Γαλανόπουλος, 68′ Οικονόμου

Κόκκινες κάρτες: 57′ Γαλανόπουλος

Σέλτικ (Μπρένταν Ρότζερς): Γκόρντον, Λούστιγκ (77′ Σινκλέρ), Χέντρι, Άγερ, Τίρνι, Φόρεστ, ΜακΓκρέγκορ, Μπράουν, Νίτσαμ, Ρόγκιτς (64′ Γκρίφιθς), Εντουάρντ

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Γαλανόπυλος, Σιμόες, Μπακασέτας (66′ Άλεφ), Χούλτ, Κλωναρίδης (80′ Γκάλο), Λιβάγια (77′ Πόνσε)

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…