Ο ταχύτατα εξελισσόμενος Στέφανος Τσιτσιπάς (νο. 40) κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη σε Γκραν Σλαμ κάμπτοντας στην αντίσταση του Κάρλος Ταμπέντερ (νο. 194) με 3-1 σετ (7-5, 6-7, 6-4, 6-3), περνώντας παράλληλα στον δεύτερο γύρο.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 3-0 και 5-2 στο πρώτο σετ, αλλά ο Ισπανός ισοφάρισε, για να έλθει η αντίδραση του νεαρού πρωταθλητή, που μετά από 58 λεπτά πήρε προβάδισμα με 7-5.

Το δεύτερο σετ υπήρξε ιδιαίτερα συναρπαστικό καθώς ο Τσιτσιπάς  πήρε έξι φορές το προβάδισμα. Ωστόσο ο Ισπανός ισοφάρισε ισάριθμες φορές και κατάφερε να πάρει το σετ στο τάϊ μπρέικ μετά από μια ώρα και έντεκα λεπτά.

Στη συνέχεια ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε αποφασισμένος για να επανακτήσει το προβάδισμα στα σετ και το κατάφερε επικρατώντας σε 45 λεπτά με 6-4.

Από κει και πέρα το «νερό είχε μπει στο αυλάκι» με τον Τσιτσιπά να κάνει μπρέικ στο τελευταίο σετ και σε 41 λεπτά να φτάνει στην κατάκτησή του με 6-3 και να εξασφαλίζει  την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Γαλλικού Όπεν.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ (νο. 8).