Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Συγκλονιστικό «break» των Ρόκετς, 2-2 και... προβάδισμα

Συγκλονιστικό «break» των Ρόκετς, 2-2 και… προβάδισμα

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, οι Ρόκετς επικράτησαν με 95-92 των Ουόριορς μέσα στο «σπίτι» τους και έδειξαν ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκονται στους τελικούς της Δύσης. Οι «ρουκέτες» πήραν εκ νέου προβάδισμα και πλέον το μόνο που έχουν να κάνουν για να βρεθούν στους τελικούς του NBA, είναι να διατηρήσουν την έδρα τους στα υπόλοιπα παιχνίδια απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές.

Η συντριβή με 126-85 στο τρίτο παιχνίδι έδειξε να αφύπνισε την παρέα του Τζέιμς Χάρντεν, ενώ ο επόμενος αγώνας είναι στο Χιούστον.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ουόριορς πήραν κεφάλι 10 πόντων και όλα έδειχναν να οδεύουν προς το τέλος τους. Εκεί όμως μίλησαν οι Ρόκετς, οι οποίοι με… επέλαση στην τέταρτη περίοδο, «έκλεψαν» με το «διπλό».

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρντεν με 30 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Πολ με 27.

Όσον αφορά τους ηττημένους ο Κάρι είχε 28 πόντους, ο Ντουράντ έκανε double-double με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ με double double τελείωσε το ματς και ο Γκριν έχοντας 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι