Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Στους 43 πόντους σταμάτησε ο Λεμπρόν-Νίκη για τους «Καβς»

Ο Λεμπρόν Τζέιμς σκόραρε 43 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 14 ασίστ και ήταν ξανά καταλυτικός στην επικράτηση της ομάδας του επί του Τορόντο

Μια ακόμα μοναδική παράσταση έδωσε ο Λεμπρόν Τζέιμς κόντρα στους Τορόντο Ράπτορς, οδηγώντας τους Καβαλίερς στην άνετη εκτός έδρας νίκη με 128-110, οι οποίοι πλέον, προηγούνται στη σειρά με 2-0, έχοντας «σπάσει» δύο φορές την έδρα των πρωτοπόρων της Ανατολής στην κανονική περίοδο.

Οι «Καναδοί», μετά το «στραπάτσο» του πρώτου αγώνα, όπου «χάρισαν» τη νίκη στο Κλίβελαντ με δικά τους λάθη, ήθελαν να φέρουν τη σειρά στα ίσα και ξεκίνησαν θετικά την αναμέτρηση, όντας μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου, με μικρή ωστόσο διαφορά (63-61).

Ο Λεμπρόν Τζέιμς και η «παρέα» του, μην έχοντας χάσει την επαφή με το σκορ, μπήκαν «αφιονισμένοι» στην τρίτη περίοδο, πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 98-87. Από εκεί και πέρα, δεν κοίταξαν πίσω και έφτασαν εύκολα στη νίκη και το δεύτερο «μπρέικ» στο Τορόντο.

Για τους νικητές, ο Λεμπρόν Τζέιμς τα έκανε ξανά… όλα (43 π, 8 ριμ, 14 ασ), ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Κέβιν Λοβ (31 π, 11 ριμ). Να σημειωθεί, πως το Κλίβελαντ σούταρε στην αναμέτρηση με ποσοστό 59.5% και είχε μόλις 3 λάθη.

Το Τορόντο απογοήτευσε για ακόμα μία φορά, έδειξε… λίγο μπροστά στο Κλίβελαντ και πλέον, δύσκολα μπορεί να αλλάξει την κατάσταση. Οι Ντεμάρ Ντερόζαν (24 π), Κάιλ Λάουρι (21 π, 8 ασ) και Γιόνας Βαλαντσιούνας (16 π, 12 ριμ) ήταν οι κορυφαίοι για τους Ράπτορς, οι οποίοι σούταραν με το εξαιρετικό 54.3%, ωστόσο η άμυνά τους ήταν πολύ κακή και αποτέλεσε τον κύριο λόγο της ήττας.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.