Στραβοπάτημα της Λίβερπουλ που... είχε το μυαλό της στη Ρόμα

Στραβοπάτημα της Λίβερπουλ που… είχε το μυαλό της στη Ρόμα

Θύμα της κακής αμυντικής λειτουργίας της έπεσε η Λίβερπουλ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας Γουεστ Μπρομ

Με το μυαλό φανερά στον ημιτελικό της Τρίτης απέναντι στη Ρόμα και με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της η Λίβερπουλ παραχώρησε ισοπαλία 2-2 με τη Γουέστ Χαμ και έχασε πολύτιμο έδαφος για την μάχη της δεύτερης θέσης.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Nτάνι Ίνγκς αξιοποίησε την παράλληλη πάσα του Σάντιο Μανέ και από κοντά άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του άγγλου επιθετικού τη φετινή σεζόν στη μόλις δεύτερη παρουσία του στο βασικό σχήμα των «κόκκινων» μετά από τον τραυματισμό που το ταλαιπώρησε πολλούς μήνες.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να καθαρίζουν το παιχνίδι στο 71′ με τον -συνήθη ύποπτο- Μοχαμέντ Σαλάχ να διπλασιάζει τα τέρματα της Λίβερπουλ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ περισσότερων γκολ σε μια σεζόν στην Premier League (31).

Ο Τζέικ Λίβερμορ (79′) μείωσε αρχικά σε 1-2 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, προτού ο Ροντόν εκμεταλλευθεί την τραγική έξοδο του Κάριους στο 88′ και με κεφαλιά να κάνει το τελικό 2-2, δίνοντας παράταση στην… αγωνία του υποβιβασμού, τον οποίο όμως δύσκολα θα αποφύγει.

Στην άλλη αναμέτρηση της αγωνιστικής, Γουότφορντ και Κρίσταλ Πάλας αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).