Η Μπέρνλι «μυρίζει» Ευρωπαϊκό αέρα

Τις αρκεί να προσπεράσει την Άρσεναλ

Η Μπέρνλι νίκησε με 2-1 τη Λέστερ, άφησε 9 βαθμούς πίσω τις «αλεπούδες» και κάνει όνειρα για έξοδο στην Ευρώπη. Κρίσταλ Πάλας και Χάντερσφιλντ πήραν αυτό που ήθελαν στην έδρα τους και έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής, αξιοποιώντας την ήττα της Σαουθάμπτον.

Η Μπέρνλι προηγήθηκε στο 6ο λεπτό, όταν ο Μόρις με διπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ, ενώ 3 λεπτά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε με κεφάλιά ο Λονγκ. Ο Βάρντι στο 72′ πέτυχε το 2-1, αλλά η αντεπίθεση της Λέστερ δεν είχε συνέχεια.

Η ομάδα του Λούκα Μιλιβόγεβιτς (σκόραρε το τρίτο γκολ της Κρίσταλ Πάλας) επικράτησε με 3-2 της Μπράιτον, μετά από δύο ματς χωρίς νίκη, αλλά και 3 μήνες χωρίς θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της. Ενα αποτέλεσμα που ήρθε μάλιστα με ανατροπή, αφού η ομάδα του Χόντσον βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο 14ο λεπτό.

Η Χάντερσφιλντ, πάντως κατάφερε στις καθυστερήσεις να νικήσει τη Γουότφορντ, χάρη στο γκολ του Ινς από ασίστ του Γιόργκεσεν. Βασικός ήταν ο Ορέστης Καρνέζης, που εκτέθηκε πάντως από την άμυνά του στη συγκεκριμένη φάση, καθώς ήταν σε λάθος θέση.

Σε αναμετρήσεις της 34ης αγωνιστικής της Premier League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Σαουθάμπτον-Τσέλσι 2-3
(21΄ Τάντιτς, 60΄ Μπέντναρεκ – 70΄, 79΄ Ζιρού, 75΄ Αζάρ)

Μπέρνλι-Λέστερ 2-1