Βόλτα στα Τρίκαλα ο ΠΑΟ, έμεινε οκτάδα η Κύμη

Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός διεύρυνε σε 20-0 το εφετινό αήττητο του στην Α1 Ανδρών, μετά το άνετο πέρασμα του με 96-66 από την έδρα των Τρικάλων, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Θανάση Αντεοκούνμπο (25π.) και Κωνσταντίνο Μήτογλου (20π.). Στο άλλο ματς της ημέρας, η Κύμη επικράτησε με 95-83 του Πανιωνίου, παραμένοντας στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός διεύρυνε σε 20-0 το εφετινό αήττητο του στην Α1 Ανδρών, μετά το άνετο πέρασμα του με 96-66 από την έδρα των Τρικάλων, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Θανάση Αντεοκούνμπο (25π.) και Κωνσταντίνο Μήτογλου (20π.). Στον αντίποδα, η ουραγός ομάδα του Φώτη Τακιανού υποχώρησε σε 3-17.

Στον αντίποδα, η ουραγός ομάδα του Φώτη Τακιανού, η οποία αγωνίστηκε με μόλις επτά παίκτες, υποχώρησε σε 3-17, ενώ ο Τζον Φιλντς πάλευε σχεδόν μόνος στην επίθεση, σκοράροντας περίπου τους μισούς πόντους των Τρικάλων (32π.).

Η απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (50 έναντι 35), η έφεση στη δημιουργία (29 ασίστ έναντι μόλις 9), τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας και η… διαφορά δυναμικότητας συνέβαλαν ώστε το «τριφύλλι» να περάσει ένα ήσυχο απόγευμα στα Τρίκαλα και να μην… αγχωθεί από τις απουσίες των Μάρκους Ντένμον (τραυματίας), Κέι Σι Ρίβερς (τραυματίας), Ματ Λοτζέσκι, Μάικ Τζέιμς και Έιντριαν Πέιν, που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής.

Ο Παναθηναϊκός «τιμώρησε» από την περιφέρεια την άμυνα ζώνης των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας στο 6΄ με 3-13. Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην «πράσινη» άμυνα ήταν αυτή που άνοιξε το… δρόμο στον Φιλντς, ο οποίος στο 12΄ μείωσε τη διαφορά στο -3 (19-22).

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, όμως, με τον Καταλανό τεχνικό να ρίχνει στο παρκέ και τον Καλαϊτζάκη και να προχωρά σε… αλχημείες στο σχήμα λόγω των απουσιών, βρήκε και πάλι το μακρινό σουτ και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (33-41).

Με τους «πράσινους» να ενεργοποιούν την άμυνα στην επανάληψη και τον Θανάση Αντετοκούνμπο σε… κέφια στην επίθεση, η διαφορά εκτοξεύτηκε σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+23, 51-74 στο 33΄), με τα Τρίκαλα να μένουν από δυνάμεις και να μην μπορούν να φανούν ανταγωνιστικοί, περιμένοντας καρτερικά τη λήξη, που βρήκε τους «πράσινους» στο +30 (66-96).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σκούτας, Σημητόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-41, 49-66, 66-96

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Λούντζης 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τάλτον 10 (4/14 σουτ), Καλογιαννίδης, Μόρις 14 (5/18 σουτ, 9 ριμπάουντ), Φιλντς 32 (11/18 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10/12 βολές, 13 ριμπάουντ), Γιανναράς 4, Καραγιώργος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Παππάς 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους 9 (2), Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο 25 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 9 (2), Γκιστ, Βουγιούκας 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Καλάθης 7 (5 ασίστ), Μήτογλου 20 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ).

Κύμη-Πανιώνιος 95-83

Με τον Θάντους ΜακΦάντεν να σημειώνει τους 10 από τους 26 συνολικά πόντους του στην τέταρτη περίοδο, η Κύμη πέτυχε την ανατροπή και πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Πανιωνίου, με την οποία παρέμεινε στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη υπερασπίστηκε την έδρα της με το τελικό 95-83, για την 20ή αγωνιστική, ενώ υποχρέωσε τους «κυανέρυθρους» στην 15η ήττα τους, με την οποία παρέμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Μανωλόπουλος (Κύμη) και Τσούπκοβιτς (Πανιώνιος) αποβλήθηκαν στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά τις… κουτουλιές που αντάλλαξαν.

Ο Πανιώνιος ήλεγξε το παιχνίδι από το τζάμπολ και κράτησε το προβάδισμα και στα τρία δεκάλεπτα, μπαίνοντας στον… επίλογο της αναμέτρησης με το «εύθραυστο» +1 (65-66 στο 30΄). Ωστόσο, με ένα μίνι σερί 5-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του ΜακΦάντεν, η Κύμη πέτυχε την ανατροπή και προηγήθηκε με 70-66 στο 31΄.

Με τον Αμερικανό να συνεχίζει τις εκτελέσεις από τα 6.75μ. οι γηπεδούχοι αύξησαν κατακόρυφα την παραγωγικότητα τους και τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ξέφυγαν για πρώτη φορά με +11 (88-77). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος του και «έπεσε» με το τελικό 95-83.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Διαμαντής, Συμεωνίδης.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 22 (9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκι 11 (8 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 26 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Σμιθ 5 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 14 (4/10 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 6 (5 ριμπάουντ), Μπάρλος 8 (2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπράζελτον 7 (2/10 σουτ, 11 ασίστ), Νταλό 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 7 (2/8 σουτ), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 13 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Κουακομένσα 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραλλάτος 6, Κάμινγκς 13 (1).

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: «Μάχη» τίτλου στο Ρέντη

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού θα υποδεχθεί το Σάββατο (27/4, 19:30) την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού στον 5ο τελικό της Α1, που θα κρίνει τον φετινό τίτλο.