Το νεοσύστατο τμήμα χάντμπολ του Ολυμπιακού πρόσθεσε απόψε το πρώτο… λιθαράκι του στην πλούσια τροπαιοθήκη του συλλόγου.

Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Κώστα Τσιλιμπάρη, οι «ερυθρόλευκοι» του Γιώργου Ζαραβίνα επικράτησαν 26-22 (ημίχρονο 13-10) του ΑΣΕ Δούκα, στον τελικό του final-4 του κυπέλλου που διεξήχθη στη Γλυφάδα, και έγιναν η 13η διαφορετική ομάδα που κατακτά τον τίτλο, στα 36 χρόνια ιστορίας του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός πήρε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα, με ηγέτη στην επίθεση τον Γρηγόρη Σανίκη και τον Κώστα Τσιλιμπάρη να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια. Η εκτελεστική δεινότητα του Κεδέρη κράτησε «ζωντανό» τον ΑΣΕ Δούκα ως το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε 13-10 με γκολ του Παπαδιονυσίου στην εκπνοή.

Ο τελικός κρίθηκε ουσιαστικά στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, όταν οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 17-10 στο 38΄ και 19-11 στο 40΄ και δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να ελπίζει σε ανατροπή. Οι έμπειροι παίκτες του Ολυμπιακού διαχειρίστηκαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τη διαφορά, η οποία απλά μειώθηκε στα τελευταία λεπτά, όταν ο Γιώργος Ζαραβίνας απέσυρε τους βασικούς.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 1, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπις 5, Στούμπης, Κανδύλας 4, Σανίκης 5, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΣΕ Δούκα (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπαγιός 5, Ζιβούλοβιτς 2, Ντάρσουβλαντ 1, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 11

Ολοι οι τελικοί του κυπέλλου:
1983 (Κυψέλη) : ΒΑΟ-Αθηναϊκός 19-16
1984 (Νέα Σμύρνη) : ΒΑΟ-Αρχέλαος Κατερίνης 21-19
1985 (Ιλίσια) : Φίλιππος Βέροιας-Νέα Ελβετία 20-19
1986 (Ιλίσια) : Ιωνικός Ν.Φ.-ΑΣΕ Δούκα 23-21
1987 (Ιλίσια) : Ιωνικός Ν.Φ.-ΑΣΕ Δούκα 31-20
1988 (Ιλίσια) : Ιωνικός Ν.Φ.-Αθηναϊκός 23-19
1989 (Μετς) : Ιωνικός Ν.Φ.-Φίλιππος Βερ. 22-19
1990 (Μετς) : Αρχέλαος Κατερ.-ΑΣΕ Δούκα 27-21
1991 (Μετς) : Φίλιππος Βέροιας-Βριλήσσια 30-23
1992 (Βέροια) : Φίλιππος Βέροιας-ΓΕ Βέροιας 28-24
1993 (Βύρωνας) : Ιωνικός Ν.Φ.-Αρχέλαος Κατερ. 34-33 (παράταση, κ.α. 30-30)
1994 (Μίκρα) : Αρχέλαος Κατερ.-Ιωνικός Ν.Φ. 27-25
1995 (Ιλίσια) : Σχολές Ξυνή-Φίλιππος Βέροιας 30-29 (Β΄ παρ., κ.α. 22-22, Α΄ παρ. 26-26)
1996 (Νεάπολη Θεσ.): Βριλήσσια-Αρχέλαος Κατερ. 22-21
1997 (Μετς) : Αθηναϊκός-Σχολές Ξυνή 26-24
1998 (Ιλίσια) : ΑΣΕ Δούκα-Αθηναϊκός 29-25 (παράταση, κ.α. 23-23)
1999 (Κιλκίς) : ΑΣΕ Δούκα-ΓΑΣ Κιλκίς 21-18
2000 (Αγ. Βαρβάρα) : Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερ. 24-18
2001 (Λουτράκι) : Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-16
2002 (Κέρκυρα) : Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-17
2003 (Ηλιούπολη) : Φίλιππος Βερ.-Ιωνικός Ν.Φ. 32-31 (Β΄ Παρ., κ.α. 25-25, Α΄ παρ. 29-29)
2004 (Πάτρα) : ΓΑΣ Κιλκίς-ΑΣΕ Δούκα 29-27
2005 (Κατερίνη) : Αθηναϊκός-ΓΑΣ Κιλκίς 25-19
2006 (Κέρκυρα) : Αθηναϊκός-Πανελλήνιος 26-24
2007 (Μετς) : Φίλιππος Βερ.-Πανελλήνιος 29-26
2008 (Βέροια) : ΑΣΕ Δούκα-Πανελλήνιος 25-24
2009 (Σέρρες) : ΑΕΚ-Φίλιππος Βέροιας 33-31 (Β΄ παρ., κ.α. 27-27, Α΄ παρ. 30-30)
2010 (Βύρωνας) : ΑΣΕ Δούκα-Βριλήσσια 26-23
2011 (Χανιά) : Βριλήσσια-ΑΕΚ 19-18
2012 (Πάτρα) : ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 25-24
2013 (Κέρκυρα) : ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 27-23
2014 (Ανω Λιόσια) : ΑΕΚ-Διομήδης Αργους 18-16
2015 (Πυλαία) : ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 29-27
2016 (Λουτράκι) : Φίλιππος Βερ.-ΑΣΕ Δούκα 21-19
2017 (Κοζάνη) : ΠΑΟΚ-Πανελλήνιος 25-23
2018 (Γλυφάδα) : Ολυμπιακός-ΑΣΕ Δούκα 26-22

ΤΙΤΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ
Φίλιππος Βέροιας 6 (9)
Ιωνικός Ν.Φ. 5 (9)
ΑΣΕ Δούκα 4 (10)
Αθηναϊκός 3 (6)
Πανελλήνιος 3 (6)
ΑΕΚ 3 (6)
ΠΑΟΚ 3 (4)
Αρχέλαος Κατερίνης 2 (6)
Βριλήσσια 2 (4)
ΒΑΟ 2 (2)
ΓΑΣ Κιλκίς 1 (3)
Σχολές Ξυνή 1 (2)
Ολυμπιακός 1 (1)
Νέα Ελβετία 0 (1)
ΓΕ Βέροιας 0 (1)
Διομήδης Άργους 0 (1)

ΟΙ ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
=========================

7 Γιώργος Κρανάκης (Πανελλήνιος 2000, 2001, 2002, ΑΣΕ Δούκα 1998, 2010, Αθηναϊκός 2005, 2006)
5 Τάσος Δανήλος (Ιωνικός Ν.Φ. 1986, 1987, 1988, 1989, Σχολές Ξυνή 1995)
3 Νίκος Μάντζος (Φίλιππος Βέροιας 1991, 2003, 2007)
3 Γιάννης Αρβανίτης (ΑΕΚ 2009, 2013, 2014)
3 Νίκος Γεωργιάδης (ΓΑΣ Κιλκίς 2004, ΠΑΟΚ 2014, 2017)
2 Χρήστος Κοτζαμανίδης (ΒΑΟ 1983, 1984)
1 Τσάβε Ατανασόφσκι (Φίλιππος Βέροιας 1985)
1 Δήμητρης Σκούφας (Αρχέλαος Κατερίνης 1990)
1 Σωκράτης Σκούφας (Αρχέλαος Κατερίνης 1994)
1 Κώστας Γιοβανόπουλος (Φίλιππος Βέροιας 1992)
1 Κονσταντίν Ντεβετσίεφ (Ιωνικός Ν.Φ. 1993)
1 Παναγιώτης Ιατρούδης (Βριλήσσια 1996)
1 Γιώργος Μυλωνάς (Αθηναϊκός 1997)
1 Αλεξάντερ Ζίφκοβιτς (ΑΣΕ Δούκα 1999)
1 Κώστας Τσαβδαρίδης (ΑΣΕ Δούκα 2008)
1 Νίκος Γραμματικός (Βριλήσσια 2011)
1 Στέλιος Υετίων (ΠΑΟΚ 2012)
1 Στέλιος Σεϊρεκίδης (Φίλιππος Βέροιας 2016)
1 Γιώργος Ζαραβίνας (Ολυμπιακός 2018)

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Γράψτε το σχόλιό σας

Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο