Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Άνετα ο Ολυμπιακός τον Άρη, 86-66 στο ΣΕΦ

Έλεγχος των ριμπάουντ (39 έναντι 34), ρεσιτάλ δημιουργίας (24 ασίστ έναντι 10) και ευστοχίας από τα 6.75 (13/27) «έστρωσαν» το δρόμο στον Ολυμπιακό για μία άνετη νίκη και αύξηση του ρεκόρ του σε 13-4, με το οποίο παρέμεινε στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 86-66 του Άρη στο ΣΕΦ, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην 11η ήττα, που τους κρατά μακριά από το στόχο των πλέι οφ.

Έλεγχος των ριμπάουντ (39 έναντι 34), ρεσιτάλ δημιουργίας (24 ασίστ έναντι 10) και ευστοχίας από τα 6.75 (13/27) «έστρωσαν» το δρόμο στον Ολυμπιακό για μία άνετη νίκη και αύξηση του ρεκόρ του σε 13-4, με το οποίο παρέμεινε στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 86-66 του Άρη στο ΣΕΦ, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην 11η ήττα, που τους κρατά μακριά από το στόχο των πλέι οφ.

Πρωταγωνιστής των Πειραιωτών, εν τη απουσία του Βασίλη Σπανούλη (εκτός 12άδας για λόγους ξεκούρασης, ενόψει Μπάμπεργκ), ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 15 πόντους (4/7τρ.), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Άγγιξε το νταμπλ νταμπλ ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τον Άρη, που ήταν άστοχος από τα 6.75 με 4/23 τρίποντα, ξεχώρισε ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 13 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, «χτυπώντας» στη ρακέτα με Πρίντεζη και Τιλί, ενώ όταν μπήκε στην… εξίσωση από την περιφέρεια και ο Παπαπέτρου, τότε έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-4 και από το εις βάρος τους 8-10 στο 6΄ ξέφυγαν με 21-14 στο 10΄.

Στη δεύτερη περίοδο η σκυτάλη του σκοραρίσματος πέρασε στους Μπράουν και Ρόμπερτς, με τους δύο Αμερικανούς να «οικοδομούν» μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, η οποία αυξήθηκε στην εκπνοή του ημιχρόνου με buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου (40-26).

Στην τρίτη περίοδο, ΜακΛιν και Πρίντεζης δεν είχαν αντίπαλο στη ρακέτα του Άρη και οι «ερυθρόλευκοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (46-26). Ακολούθησε χαλάρωση στην άμυνα των Πειραιωτών, με τον Μποχωρίδη να απαντά και να μειώνει στο 27΄ σε 55-43.

Ωστόσο, ο Παπαπέτρου ήταν και πάλι εκεί για να επαναφέρει την τάξη (63-46 στο 30΄). Τυπικής διαδικασίας η τελευταία περίοδος με τους γηπεδούχους να διατηρούν το ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση και να φτάνουν άνετα στο τελικό 86-66.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος-Ταρενίδης Στ.-Πιτσίλκας.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-26, 63-46, 86-66.