Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Η Άρσεναλ έχασε και από την Μπράιτον, «τρένο» ο Σίτι

Η Άρσεναλ «στραβοπάτησε» στην έδρα της Μπράιτον, για την 29η αγωνιστική της Premier League, και πλέον ο στόχος της εξόδου στην Ευρώπη τη νέα αγωνιστική περίοδο θεωρείται... άπιαστος. Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι στο μεγάλο ντέρμπι και το μόνο που περιμένει είναι να εξασφαλίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Η Άρσεναλ «στραβοπάτησε» στην έδρα της Μπράιτον, για την 29η αγωνιστική της Premier League, και πλέον ο στόχος της εξόδου στην Ευρώπη τη νέα αγωνιστική περίοδο θεωρείται… άπιαστος.

Οι «κανονιέρηδες» βρέθηκαν στα πρώτα 26 λεπτά πίσω στο σκορ με 2-0, μετά από τέρματα των Ντανκ (7΄) και Μάρεϊ (26΄), ενώ το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (43΄) με τον Ομπεμαγιάνγκ, που έγραψε το τελικό 2-1.

Η φετινή Μάντσεστερ Σίτι δεν έχει αντίπαλο. Η αρμαδα του Γκουαρντιόλα επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι στο μεγάλο ντέρμπι και το μόνο που περιμένει είναι να εξασφαλίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος! Με ένα γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς.

Στο 46′ ο Μπερνάντο Σϊλβα ήταν αυτό που έστειλα την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σίτι στην έδρα της δεν έχει χάσει φέτος και μετρά μόλις μια ισοπαλία.

Σουόνσι-Γουέστ Χαμ 4-1
(8′ Κι, 32′ Φαν ντε Χόορν, 48′ Κινγκ, 63′ πεν. Αγιού – 71′ Αντόνιο)

Μπράιτον-Αρσεναλ 2-1
(7΄ Ντανκ, 26΄ Μάρεϊ – 43΄ Ομπεμαγιάνγκ)

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.