«Καθάρισε» ο Ρονάλντο για τη Ρεάλ, ο Σίοβας «οδηγεί» τη Λεγάνιες

Με δύο τέρματα του Ρονάλντο και ένα του Μπέιλ, η Ρεάλ έκανε το... καθήκον της απέναντι στην Χετάφε. Οι Μαδριλένοι στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής για το ισπανικό πρωτάθλημα, επικράτησαν 3-1 των «κυανών», οι οποίοι από το 47` αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρεμί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μόλις λίγα λεπτά κράτησε το ενδιαφέρον της αναμέτρησης της Σεβίλη με την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου σκόραραν δύο φορές και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Με δύο τέρματα του Ρονάλντο και ένα του Μπέιλ, η Ρεάλ έκανε το… καθήκον της απέναντι στην Χετάφε. Οι Μαδριλένοι στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής για το ισπανικό πρωτάθλημα, επικράτησαν 3-1 των «κυανών», οι οποίοι από το 47` αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρεμί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Μπέιλ άνοιξε το σκορ στο 24` για την Ρεάλ, η οποία στο 45` σημείωσε και δεύτερο τέρμα με τον Ρονάλντο. Οι φιλοξενούμενοι στο 65` με πέναλτι του Πορτίγιο μείωσαν προσωρινά το σκορ, αφού ο Πορτογάλος στο 78` διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μόλις λίγα λεπτά κράτησε το ενδιαφέρον της αναμέτρησης της Σεβίλη με την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου σκόραραν δύο φορές και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Στο 27′ ο Μουριέλ άνοιξε το σκορ και στο 32′ ο Βάσκες διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Η Σεβίλη βρίσκεται πάντα στην 5η θέση και έχει 4 βαθμούς διαφορά από τη Βιγιαρεάλ.

Η Λεγανές δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Μάλαγα και επικράτησε με 2-0. Ο Σιόβας ήταν για μια ακόμη φορά βασικός και βοήθησε στα μέγιστα την ομάδα του να μη δεχτεί γκολ. ο Εράσο στο 55΄ άνοιξε το σκορ και στο 62′ ο Αμραμπάτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Τζιρόνα στην έδρα της Βιγιαρεάλ με 2-0, στο πρώτο παιχνίδι της αγωνιστικής. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν οι Στουάνι (16′) και Λοθάνο (80′). Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Καταλονίας, που εντυπωσιάζει με τις φετινές εμφανίσεις της, είναι πάντα μέσα στη διεκδίκηση μιας θέσης για το Europa League της επόμενης σεζόν.