Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Καταιγιστική η Άρσεναλ, με Σάντσες η Γιουνάιτεντ, κόλλησε η Σίτι

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σημείωσε ο Αλέξις Σάντσες στη νίκη με 2-0 επί της Χάντερσφιλντ για την 26η αγωνιστική της Premier League. Η Μάντσεστερ Σίτι «σκόνταψε» στην έδρα της Μπέρνλι, καθώς έμεινε στο 1-1. Γκέλα για τη Λέστερ που αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με την Σουόνσι.

Καταιγιστική η Αρσεναλ επικράτησε με 5-1 της Εβερτον, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League. Η ομάδα του Βενγκέρ είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Ράμσεϊ που σημείωσε χατ τρικ (6′, 19′, 74′), ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Κοσιελνί (14′) και Ομπαμεγιάνγκ (37′). Το μόνο που κατάφερε η Εβερτον ήταν να μειώσει στο 64′ με τον Κάλβερτ-Λιούιν. Με αυτή τη νίκη, η Αρσεναλ έφτασε τους 45 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Τότεναμ, που βρίσκεται στην 5η θέση, αλλά έχει κι έναν αγώνα λιγότερο.

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σημείωσε ο Αλέξις Σάντσες στη νίκη με 2-0 επί της Χάντερσφιλντ. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας του Μουρίνιο σκόραρε στο 68ο λεπτό, καθώς… πήρε το ριμπάουντ από το πέναλτι που ο ίδιος έχασε. Στο 55′ ο Λουκάκου είχε κάνει το 1-0.

Γκέλα για τη Λέστερ που αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με την Σουόνσι. Ο Βάρντι έκανε το 1-0 στο 17′, αλλά αυτό δεν αποδείχτηκε αρκετό για τη νίκη. ο Φερνάντες στο 53′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μάντσεστερ Σίτι «σκόνταψε» στην έδρα της Μπέρνλι, καθώς έμεινε στο 1-1. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Ντανίλο και η Μπέρνλι ισοφάρισε στο 82′ με τον Γκούντμουντσον.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής της Premier League:

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 1-1