Η Νάπολι κορυφή, η Λάτσιο 3η, νίκησε η Μίλαν, ισόπαλες Ίντερ-Ρόμα

Σημαντική νίκη στο δρόμο για τη διεκδίκηση του τίτλου πέτυχε η Νάπολι, για την 21η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, επικρατώντας με 1-0 στο Μπέργκαμο της Αταλάντα και διατηρούνται στην κορυφή της βαθμολογίας. Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πέρασε προσωρινά η Λάτσιο που διέσυρε στην έδρα της με 5-1 την Κιεβο. Με δύο νίκες μπήκε το 2018 για τη Μίλαν του Τζενάρο Γκατούζο. Οι «ροσονέρι» πέρασαν από τη Σαρδηνία με 2-1 επί της Κάλιαρι καθώς ο Φρανκ Κεσί πέτυχε δύο γκολ για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Μίλαν.

Σημαντική νίκη στο δρόμο για τη διεκδίκηση του τίτλου πέτυχε η Νάπολι, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 21ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι «παρτενοπέι» νίκησαν στο Μπέργκαμο την Αταλάντα με 1-0, με το γκολ του Ντρις Μέρτενς στο 65ο λεπτό και διατηρούνται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πέρασε προσωρινά η Λάτσιο που διέσυρε στην έδρα της με 5-1 την Κιεβο. Οι Λατσιάλι άνοιξαν το σκορ στο 23′ με τον Αλμπέρτο, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Πουτσιαρέλι έκανε το 1-1.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας ανηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Με δύο γκολ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (32′, 68′) «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, ενώ στα τελευταία λεπτά η Λάτσιο σημείωσε άλλα δύο τέρματα. Ο Μπάστος στο 83′ έκανε το 4-1 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 86′ ο Νάνι.

Λίγα λεπτά απέμεναν για να πανηγυρίσει η Ρόμα μια πολύ σπουδαία νίκη στο Σαν Σίρο καθώς κρατούσε το 0-1 με τον γκολ του Ελ Σααράουϊ από το 2ο λεπτό. Ομως, στο 86΄ ο Ματίας Βετσίνο ισοφάρισε και κράτησε τους «νερατζούρι» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Δυο γκολ έχει ο Ουρουγουανός μέσος στην Ιταλία, αμφότερα εναντίον της Ρόμα αφου είχε σκοράρει και στη νίκη 3-1 του α΄ γύρου!

Η Μπολόνια επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Μπενεβέντο. Ο Βασίλης Τοροσίδης μπήκε ως αλλαγή στο 87′. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35′ με τον Ντέστρο, στο 73′ ο Ντε Μάιο έκανε το 2-0 και ο Τζεμαϊλί δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Με δύο νίκες μπήκε το 2018 για τη Μίλαν του Τζενάρο Γκατούζο. Οι «ροσονέρι» πέρασαν από τη Σαρδηνία με 2-1 επί της Κάλιαρι καθώς ο Φρανκ Κεσί πέτυχε δύο γκολ για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Μίλαν.