Βαριά ήττα του Άρη από την Ναντέρ με 91-63

Την έκτη ήττα του στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League, υπέστη στη Γαλλία ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς «έπεσαν» με το βαρύ 91-63 από τη Ναντέρ, για την 10η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους γηπεδούχους να ισοβαθμούν πλέον στην κορυφή του ομίλου με Μπεσίκτας και Νίμπουρκ (σ.σ ρεκόρ 7-3).

Με απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από τα 6.75 (4/18τρ.), υποπίπτοντας σε 19 λάθη, και αμυντική αδράνεια ο Άρης δεν είχε τύχη μέσα στην έδρα της Ναντέρ, η οποία σήκωσε από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο σέντερ της Ναντέρ, Αλαντέ Αμινού (18π.), ο οποίος δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα.

Από τους Θεσσαλονικείς, ξεχώρισαν οι Λευτέρης Μποχωρίδης (15π.) και Γκάρι Μπελ (15π.), ενώ στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο τους με τη φανέλα του Άρη, οι Ομαρ Προύιτ και Ιβάν Μάρας σημείωσαν 11 και 8 πόντους, αντίστοιχα.

Ένα καταστροφικό σε άμυνα και επίθεση πρώτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στον Άρη να φανεί ανταγωνιστικός στην έδρα της Ναντέρ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ελεύθερα μακρινά σουτ, κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι και στο 6΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το υπέρ τους 15-4.

Ο Μπελ προσπάθησε από την περιφέρεια να μαζέψει τη διαφορά, αλλά δεν ήταν αρκετός… (27-14 στο α’ δεκ.). Με τον Άρη να μην μπορεί να «δέσει» την άμυνα του και να υποπίπτει σε διαδοχικά λάθη η Ναντέρ ξέφυγε γρήγορα με +19 (35-16 στο 13΄) και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, απέναντι σε έναν Άρη που τα είχε με την… αστοχία του (9/21δ., 3/10τρ. και 3/7β.). Η εικόνα του Άρη σε άμυνα και επίθεση δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με τη Ναντέρ να εκτοξεύει τη διαφορά στο 25΄ στους 25 πόντους (62-37) και να μην κοιτά πίσω…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαχίν (Ιταλία), Καστίγιο (Ισπανία), Λίσζκα (Πολωνία)

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-30, 68-46, 91-63