Ολοκληρώθηκε πανελλαδικά η καταμέτρηση των σταυρών και γνωστοποιήθηκαν τα αποτελέσματα για 47 από τους 62 Δικηγορικούς Συλλόγους της χώρας, όπου πραγματοποποιήθηκαν εκλογές.

Παράλληλα, οι εκλογές στους τρεις μεγάλους Δικηγορικούς Συλλόγους της χώρας, της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης και του Πειραιά, συνεχίστηκε σήμερα, από τις 7 το πρωί, για την ανάδειξη των δύο υποψηφίων που θα περάσουν στον δεύτερο γύρο, που θα διεξαχθεί στις 3 και 4 Δεκεμβρίου 2017.

Η διεξαγωγή των εκλογών στον Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών παρατάθηκε κατά 30 λεπτά, χωρίς να αποκλείεται το ενδεχόμενο για νέα παράταση. Η παράταση δόθηκε λόγω της συνεχιζόμενης προσέλευσης δικηγόρων να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.

Υπενθυμίζεται, από τους 63 Δικηγορικούς Συλλόγους της χώρας, δεν πραγματοποιήθηκαν εκλογές στον Δικηγορικό Σύλλογο Τρίπολης, όπου οι εκλογές θα διεξαχθούν στις 10 Δεκεμβρίου 2017.

Σύμφωνα με τον νέο Κώδικα περί Δικηγόρων, η θητεία του νέου διοικητικού συμβουλίου θα διαρκέσει τέσσερα χρόνια, θα ξεκινήσει στις αρχές του νέου έτους (1/1/18) και θα λήξει στο τέλος του 2021. Οι υποψήφιοι πρόεδροι για να εκλεγούν στο νέο διοικητικό συμβούλιο (25μελές) πρέπει να συγκεντρώσουν το 6% επί των έγκυρων ψηφοδελτίων.

Τα πρώτα αποτελέσματα

Ακολουθούν τα ονόματα των νέων προέδρων σε 47 δικηγορικού συλλόγους της χώρας:

  • Αγρινίου, εξελέγη ο Δημήτρης Νικάκης
  • Αιγίου, επανεξελέγη ο Γεώργιος Μπέσκος
  • Αλεξανδρούπολης, επανεξελέγη ο Ιωάννης Ζαμπούκης
  • Αμαλιάδας, εξελέγη ο Αθανάσιος Θεοδόσης
  • Άμφισσας, εξελέγη η Σταυρούλα Πήττα
  • Βόλου, εξελέγη ο Χρήστος Στρατηγόπουλος
  • Γιαννιτσών, ο εξελέγη Ευστάθιος Φουντουκίδης
  • Γρεβενών, επανεξελέγη ο Χρήστος Παπαϊωάννου
  • Γυθείου, εξελέγη η Ανθούλα Μπαλιτσάρη
  • Δράμας, επανεξελέγη ο Αναστάσιος Πούλιος
  • Εδέσσης, επανεξελέγη η Λεμονιά Γαϊσίδου
  • Ευρυτανίας, εξελέγη ο Αθανάσιος Γαλανός
  • Ζακύνθο,υ εξελέγη ο Ιωάννης Γιατράς
  • Ηλείας-Πύργου, επανεξελέγη ο Δημήτριος Δημητρουλόπουλος
  • Ηρακλείου, επανεξελέγη ο ‘Αρης Ροζάκης
  • Θεσπρωτίας, εξελέγη ο Νικόλαος Μπέζας
  • Θηβών, εξελέγη η Σωτηρία Μανάρα-Μαυράκη
  • Ιωαννίνων, εξελέγη η Μαρία Νάκα
  • Καβάλας, εξελέγη ο Γεώργιος Γραμμένος
  • Καλαβρύτων, επανεξελέγη ο Ανδρέας Οικονόμου
  • Καλαμάτας ,εξελέγη ο Περικλής Ξηρογιάννης
  • Καρδίτσας, εξελέγη ο Γεώργιος Ανυφαντής
  • Καστοριάς, επανεξελέγη ο Γεώργιος Μπαλιάκας
  • Κεφαλληνίας, εξελέγη ο Σάββας Σαββάογλου
  • Κιλκίς, επανεξελέγη η Ευρώπη Αρτόγλου
  • Κοζάνης, εξελέγη ο Χρήστος Δημητρόπουλος
  • Κορίνθου, εξελέγη η Παναγιώτα Επιβατινού
  • Κυπαρισσίας, εξελέγη ο Αθανάσιος Πετρόπουλος
  • Κω, εξελέγη ο Εμμανουήλ Χατζηάμαλος
  • Λασιθίου, εξελέγη ο Γεώργιος Παραουλάκης
  • Λευκάδας, επανεξελέγη ο Γεράσιμος Γαντζίας
  • Λιβαδειάς, επανεξελέγη ο Βασίλειος Δαλαμάγκας
  • Μυτιλήνης, επανεξελέγη ο Δημήτριος Καλλίας
  • Νάξου, επανεξελέγη η Μαρία Μάρκου
  • Ναυπλίου, επανεξελέγη ο Δημήτριος Ορφανός
  • Ορεστιάδας, εξελέγη η Άννα Μεμετζή
  • Πρεβέζης, επανεξελέγη ο Γεώργιος Θωμάς
  • Ρεθύμνης, επανεξελέγη οΕυάγγελος Μουνδριανάκης
  • Σάμου, επανεξελέγη ο Γεώργιος Κολλάρος
  • Σερρών, επανεξελέγη ο Παναγιώτης Καριπόγλου
  • Σπάρτης, επανεξελέγη ο Παναγιώτης Κομνηνός
  • Τρικάλων, εξελέγη ο Νικόλαος Γουγουλάκης
  • Φλωρίνης, εξελέγη ο Βασίλειος Καραντζίδης
  • Χαλκίδας, εξελέγη ο Δημήτριος Γκίκας
  • Χαλκιδικής, επανεξελέγη ο Παντελεήμων Ζήσης
  • Χανίων, επανεξελέγη ο Ιωάννης Δασκαλάκης
  • Χίου, επανεξελέγη η Ανθίπη Ζανναρά.

ΑΠΕ-ΜΠΕ,in.gr

Γράψτε το σχόλιό σας

Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο