Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Ήττα του ΠΑΟΚ στο φινάλε από την Τενερίφη με 79-74

Πάλεψε, είχε το σκορ υπέρ του στα 52''6 για το τέλος, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε, εν τέλει, απόψε από την Τενερίφη, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, από την πρωταθλήτρια της διοργάνωσης, Τενερίφη, με 79-74. Οι λεπτομέρειες έκριναν το ματς και η αποτελεσματικότητα των Ισπανών από τα 6.75 (τελείωσαν το παιχνίδι με 9/20 τρίποντα).

Πάλεψε, είχε το σκορ υπέρ του στα 52»6 για το τέλος, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε, εν τέλει, απόψε από την Τενερίφη, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, από την πρωταθλήτρια της διοργάνωσης, Τενερίφη, με 79-74. Οι λεπτομέρειες έκριναν το ματς και η αποτελεσματικότητα των Ισπανών από τα 6.75 (τελείωσαν το παιχνίδι με 9/20 τρίποντα).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν Νίκολας Ριτσότι (22π., 5 ασ. , 1κλ. 1 κοψ). Ξεχώρισαν για τον «Δικέφαλο» οι Δημήτρης Κατσίβελης (16π., 4 ασ), Λάκι Τζόουνς (15π., 8 ριμπ. 2 ασ), Απόλλων Τσόχλας (13π., 5 ασ., 2 κλ). Σημείο αναφοράς στο ματς αποτέλεσε και το ντεμπούτο που έκανε με τη φανέλα του ΠΑΟΚ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (σ.σ. χρησιμοποιήθηκε για 2’37»).

Εκτελώντας από τα 6.75 (7/11 τρίποντα στο ημίχρονο), κερδίζοντας δεύτερες επιθέσεις και εκμεταλλευόμενη άριστα παιδαριώδη, κατά διαστήματα, λάθη του ΠΑΟΚ, η Τενερίφη είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο.

Ο «Δικέφαλος» είχε το προβάδισμα στο 2′ με 4-3, οι Ισπανοί «έτρεξαν» σερί 10-1, πήραν τα ηνία στο 5′ με 13-5, απόσταση που, λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο, «ανέβηκε» στο +9 (14-23), με τους Τομπέι, Ριτσότι, Αμπρομάιτις να «φορτώνουν» το καλάθι των γηπεδούχων. Με πρωτοβουλίες του Τσόχλα ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 6 πόντους (17-23, 19-25), η Τενερίφη, ωστόσο, με επιμέρους σκορ 11-5, απέκτησε «αέρα» 12 πόντων στο 16′ (24-36).

Πιεστική άμυνα και επιθετική αποτελεσματικότητα από τους Κατσίβελη, Τζόουνς βοήθησαν τους «ασπρόμαυρους» να πλησιάσουν στους 4 πόντους στο 19′ (34-38), απόσταση που μειώθηκε στο μισό καλάθι, στην αρχή της τρίτης περιόδου (41-42) και εκμηδενίστηκε λίγο αργότερα, με τρίποντο από τον Ζάρα (46-46).

Η αντίδραση από τους Ισπανούς προέκυψε με διαδοχικούς πόντους από τους Ριτσότι (1/1 δίποντο , 1/1 τρίποντο), Ουάιτ (1/1 δίποντο) και το σκορ να διαμορφώνεται στο 46-54. Με αμυντικά αντανακλαστικά και εκτελεστές τους Κατσίβελη, Μαργαρίτη μείωσε εκ νέου στο πόντο (55-56), για να «μιλήσει» ξανά για την Τενερίφη ο Ριτσότι (29′ 55-61).

Ομοιο το σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει στο σκορ (32′ 61-63) και τους Ισπανούς να ξεφεύγουν (61-66). Στα 2’26 πριν το φινάλε, η Τενερίφη ήταν μπροστά με +4 (66-70), ο ΠΑΟΚ με επιμέρους 7-2 και στον Τσόχλα να πετυχαίνει τρίποντο από τα 8 μέτρα, πήρε το προβάδισμα με 73-72, με 52»6 να απομένουν για το φινάλε.

Ο Ριτσότι έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους Ισπανούς (73-74), με τον Κατσίβελη να γλιστρά στην επόμενη φάση για τους Θεσσαλονικείς και ελάχιστα αργότερα να είναι εύστοχος σε 1/2 βολές (74-75).

Το ίδιο άστοχος (1/2 βολές) ήταν και ο Ριτσότι, στα 16»8 για τον τέλος, 74-76, η Τενερίφη, όμως, πήρε το ριμπάουντ, ο Αμπρομάιτις βρήκε στόχο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (2/2 βολές), κάνοντας το 74-78, τελειώνοντας το ματς.

Ο Ζάρας κόπηκε, στην πορεία, σε προσπάθεια για τρίποντο και ο Σαν Μιγκέλ, με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό 74-79.

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία),Χοροζόφ (Βουλγαρία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία-Ερζεγοβίνη)

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-42, 57-61, 74-79

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 5, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κόνιαρης, Καρράς, Τσόχλας 13 (3), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 16, Τζόουνς 15, Τρις 2

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σαν Μιγκέλ 9 (1), Ριτσότι 22 (3), Νιαγκ 2, Τομπέι 15 (2), Βάσκεζ, Πονίτκα 12, Αμπρομάιτις 8 (2), Αλεν, Μπεϊράν 5 , Ουάιτ 6 (1)