Σημαντική νίκη της Λαμίας, 2-0 τον Πλατανιά

Η Λαμία πήρε πολύτιμη νίκη με 2-0 επί του Πλατανιά για την 9η αγωνιστική της Super League και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Αντίθετα ο Πλατανιάς στραβοπάτησε εκ νέου και με 6 βαθμούς παραμένει ουραγός στην κατάταξη. Τα τέρματα της συνάντησης σημείωσε ο Βασιλαντωνόπουλος στο 50΄ και στο 90΄ +3.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με καλύτερη στιγμή το δοκάρι που είχε ο Πλατανιάς στο 42΄. Μετά από όμορφη ενέργεια του Ενσικουλού, έδωσε στον Ντεβέσα που έκανε το σουτ στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά η μπάλα έφθασε στον Κρος ο οποίος έκανε το σουτ αλλά άστοχα.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50΄ οι γηπεδούχοι, που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Βασιλαντωνόπουλο, με σουτ μέσα από την περιοχή και να πάρουν το προβάδισμα.

Το τέρμα της Λαμίας σήμανε την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων προκειμένου να ισοφαρίσουν, αλλά δυσκολεύονταν να ολοκληρώσουν τις φάσεις στην αντίπαλη εστία. Αντίθετα η Λαμία έδειχνε να παίζει πιο άνετα και έφθανε πιο εύκολα στην περιοχή του Πλατανιά.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε αντεπίθεση της Λαμίας, ο Τσύκαλος έκοψε την μπάλα για τον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κοκκαλά και έκανε το 2-0 διασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Στο 84΄ ο διαιτητής Μπλάνας απέβαλε από τον πάγκο του Πλατανιά τον προπονητή της ομάδας Γιώργο Παράσχο για συνεχείς διαμαρτυρίες, ενώ λίγο νωρίτερα είχε κάνει το ίδιο και με τον γενικό αρχηγό των Κρητικών.

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)

Κίτρινες κάρτες: Αναστασόπουλος, Παπαδόπουλος, Τσούκαλος /Στάθης, Πλιάτσικας, Γκρζέλτσακ, Κρος, Ενσικούλου

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Κουτρομάνος, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Αναστασόπουλος (56΄ Πίτι), Όμο, Μπλάζιτς, Βάντερσον (80΄ Τσούκαλος), Ακόστα (86΄ Φράγκος), Βασιλαντωνόπουλος.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Κρος, Καρυπίδης (80΄ Δημούτσος), Ντικαμονά, Σκαντουρέλι, Στάθης, Πλιάτσικας (65΄ Κοροβέσης), Ντεβέσα (72΄ Παπανικολάου), Πατράλης, Ενσικούλου, Γκρζέλτσακ.