Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Νίκες για Μ.Γιουνάιτεντ, Σίτι, Λίβερπουλ και Άρσεναλ

Το γκολ του Αντονί Μαρσιάλ στο 81ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στην Premier League, δίνοντας τη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 επί της Τότεναμ. Η φρενήρης πορεία της Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζεται. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με το εκτός έδρας 3-2 επί της Γουέστ Μπρομ συμπλήρωσε 18 ματς αήττητη, ενώ την πρώτη της νίκη μετά από 3 ανεπιτυχή αποτελέσματα πανηγύρισε η Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» με 3-0 επί της Χάντερσφιλντ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Άρσεναλ ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα κι επικράτησε με 2-1 της Σουόνσι.

Το γκολ του Αντονί Μαρσιάλ στο 81ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στην Premier League, δίνοντας τη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 επί της Τότεναμ.

Σε ένα ισορροπημένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι, η φάση ξεκίνησε από το βολέ του Ντε Χέα και την πρώτη κεφαλιά του Ράσφορντ, που κατέληξε σε ασίστ (!) προς τον σκόρερ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» του Μουρίνιο μείωσαν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Σίτι στους δύο βαθμούς, με αγώνα περισσότερο, ενώ ξέφυγαν με τρεις από τη σημερινή αντίπαλό τους.

Η φρενήρης πορεία της Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζεται. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με το εκτός έδρας 3-2 επί της Γουέστ Μπρομ συμπλήρωσε 18 ματς αήττητη, ενώ η σημερινή ήταν η 8η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, απέναντι σε μία ομάδα που έμεινε για 8ο συνεχόμενο ματς χωρίς «τρίποντο.

Την πρώτη της νίκη μετά από 3 ανεπιτυχή αποτελέσματα πανηγύρισε η Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» με 3-0 επί της Χάντερσφιλντ. Ο Σαλάχ νικήθηκε στο 42΄ από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Τζόνας Λοσλ, στο πέναλτι που εκτέλεσε, ενώ στο «ριμπάουντ» το σουτ του Χέντερσον, βρήκε το αριστερό δοκάρι κι έφυγε άουτ.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Άρσεναλ ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα κι επικράτησε με 2-1 της Σουόνσι, με τις δύο ομάδες να συμπληρώνουν από 5 ματς χωρίς ισοπαλία.

Την πρώτη της ισοπαλία μετά από 15 αγωνιστικές έφερε η Κρίσταλ Πάλας, η οποία στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων «έσωσε την παρτίδα» με την Γουέστ Χαμ.

Με γκολ του Εντέν Αζάρ στο 51ο λεπτό, η Τσέλσι πήρε εκτός έδρας «τρίποντο» εναντίον της Μπόρνμουθ (0-1) και παραμένει στην 4η θέση μαζί με την Αρσεναλ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ 1-0
(81΄ Μαρσιάλ)

Άρσεναλ-Σουόνσι 2-1
(51΄ Κολάσινατς, 58΄ Ράμσεϊ – 22΄ Κλούκας)

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 2-2
(50΄πεν. Μιλιβόγεβιτς, 90΄+6 Ζαχά – 31΄ Τσιτσαρίτο, 43΄ Αγιού)

Λίβερπουλ-Χάντερσφιλντ 3-0
(50΄ Στάριτζ, 58΄ Φιρμίνο, 75΄ Βαϊνάλντουμ)

Γουότφορντ-Στόουκ Σίτι 0-1
(16΄ Φλέτσερ)

Γουέστ Μπρομ-Μάντσεστερ Σ. 2-3
(13΄ Ροντρίγκες, 90΄+2 Φίλιπς – 10΄ Σανέ, 15΄ Φερναντίνιο, 65΄ Στέρλινγκ)

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι