Σφαλιάρα της Τότεναμ στη Λίβερπουλ, «ομοβροντία» της Άρσεναλ

Η Τότεναμ επικράτησε εύκολα με 4-1 της Λίβερπουλ στο Γουέμπλεϊ, στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» της 9ης αγωνιστικής της Premier League. Με τη νίκη της αυτή η Τότεναμ «έπιασε» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς από γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ, η Αρσεναλ έκανε την ανατροπή και επικράτησε στο «Γκούντισον Παρκ» 5-2 της Εβερτον.

Η Τότεναμ επικράτησε εύκολα με 4-1 της Λίβερπουλ στο Γουέμπλεϊ, στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» της 9ης αγωνιστικής της Premier League. Το σκορ για τους «σπερς» άνοιξε ο Κέιν μόλις στο 4΄ και στο 12΄ Χέουνγκ Μιν Σον έκανε το 2-0.

Η Λίβερπουλ κατάφερε να μειώσει με τον Σαλάχ στο 24΄, αλλά ο Ντέλε Άλι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έγραψε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Κέιν στο 57΄. Με τη νίκη της αυτή η Τότεναμ «έπιασε» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς από γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ, η Αρσεναλ έκανε την ανατροπή και επικράτησε στο «Γκούντισον Παρκ» 5-2 της Εβερτον.

Ο Μονρεάλ ισοφάρισε λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο και στο β΄ μέρος η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ κυριάρχησε, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Γκεγέ στο 68΄. Οι «κανονιέρηδες» έπιασαν την Τσέλσι στην τέταρτη θέση της κατάταξης, ενώ οι «τόφις» παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με την «καρέκλα» του Ρόναλντ Κούμαν να… τρίζει επικίνδυνα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Γουέστ Χαμ-Μπράϊτον 0-3
(10΄,75΄πεν. Μάρεϊ, 45΄+2 Ισκέρδο)

Τσέλσι-Γουότφορντ 4-2
(12΄ Πέδρο, 71΄, 90+5΄ Μπατσουαγί, 87΄ Αθπιλικουέτα – 45΄+ Ντουκουρέ, 49΄ Περέιρα)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπέρνλι 3-0
(30΄πεν. Αγουέρο, 73΄ Οταμέντι, 75΄ Σανέ)

Χάντερσφιλντ-Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ 2-1
(28΄ Μούι, 33΄ Ντεπουάτρ – 78΄ Ράσφορντ)

Νιουκάστλ-Κρίσταλ Πάλας 1-0
(86΄ Μερίνο)

Σουόνσι-Λέστερ 1-2
(56΄ Μόσον – 25΄αυτ. Φερνάντες, 49΄ Οκαζάκι)

Στόουκ Σίτι-Μπόρνμουθ 1-2
(63΄ Ντιούφ – 16΄ Σούρμαν, 18΄πεν. Στάνισλας)

Σαουθάμπτον-Γουέστ Μπρομ 1-0
(85΄ Μπουφάλ)

Εβερτον-Αρσεναλ 2-5
(12΄ Ρούνεϊ, 90+3΄ Νιασέ – 40΄ Μονρεάλ, 53΄ Οζίλ, 74΄ Λακαζέτ, 90΄ Ράμσεϊ, 90+5΄ Σάντσες)

Τότεναμ-Λίβερπουλ 4-1
(4΄, 57΄ Κέιν, 12΄ Χέουνγκ Μιν Σον, 45+3΄ Ντέλε Άλι- 24΄ Σαλάχ)