Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι του Λονδίνου ανάμεσα στην Τσέλσι και την Άρσεναλ, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 5η αγωνιστική. Οι «μπλε» τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νταβίντ Λουίζ στο 87΄.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε εντός έδρας με 4-0 την Έβερτον και «έπιασε» την Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ με την «φωτοβολίδα» του Βαλένθια στο 4΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ όλα έδειχαν πως η ομάδα του Μουρίνιο θα πάρει μια αγχωτική νίκη, με ένα ξέσπασμα στα 10 τελευταία λεπτά «σκόρπισε» την Έβερτον. Συγκεκριμένα στο 84΄ ο Μικιταριάν έκανε το 2-0, ο Λουκάκου στο 89΄ το 3-0 και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Μαρσιάλ στο 90΄.