«Έκλεισε» θέση η Ισπανία με τριάρα επί της Ιταλίας

Η Ισπανία ουσιαστικά εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, την επόμενη χρονιά, μετά την εντυπωσιακή νίκη με 3-0 στο λατινικό ντέρμπι με την Ιταλία, που φιλοξενήθηκε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Στον 4ο όμιλο η Σερβία εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Ιρλανδίας στη Γεωργία και «πήρε κεφάλι» με το 3-0 επί της Μολδαβίας, ενώ η Ουαλία έμεινε στο κόλπο για τη δεύτερη θέση νικώντας με 1-0 την Αυστρία στο Κάρντιφ. Στο 9ο γκρουπ, το παιχνίδι της Κροατίας με το Κόσοβο διακόπηκε στο 27ο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης και θα συνεχιστεί την Κυριακή. Έτσι η Ουκρανία, που νίκησε 2-0 την Τουρκία, πέρασε στην κορυφή. Η Ισλανδία, τέλος, γνώρισε οδυνηρή ήττα από τους Φινλανδούς (η πρώτη τους) νε 1-0 και μπήκε σε περιπέτειες.

Η Ισπανία ουσιαστικά εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, την επόμενη χρονιά, μετά την εντυπωσιακή νίκη με 3-0 στο λατινικό ντέρμπι με την Ιταλία, που φιλοξενήθηκε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Η ομάδα του Λοπετέγκι ξεμπέρδεψε με το ντέρμπι κορυφής του 7ου ομίλου από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε 2-0 χάρις σε δύο πολύ όμορφα γκολ του Ίσκο, ενώ έδωσε εμφατική χροιά με το τέρμα (τρίτο σε τέσσερις αγώνες στα προκριματικά) του Μοράτα.

Το συγκρότημα του Βεντούρα θα είναι λογικά δεύτερο και θα παίξει στα μπαράζ, παρότι η Αλβανία μείωσε στους 4 βαθμούς από τους Ιταλούς νικώντας το Λιχτενστάιν 2-0 με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Την ίδια ώρα η Π.Γ.Δ.Μ. έσβηνε και τις τελευταίες ελπίδες του Ισραήλ για τη δεύτερη θέση, καθώς με γκολ του γερόλυκου Γκόραν Πάντεφ πέρασε νικηφόρα από τη Χάιφα.

Στον 4ο όμιλο η Σερβία εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Ιρλανδίας στη Γεωργία και «πήρε κεφάλι» με το 3-0 επί της Μολδαβίας, ενώ η Ουαλία έμεινε στο κόλπο για τη δεύτερη θέση νικώντας με 1-0 την Αυστρία στο Κάρντιφ.

Στο 9ο γκρουπ, το παιχνίδι της Κροατίας με το Κόσοβο διακόπηκε στο 27ο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης και θα συνεχιστεί την Κυριακή. Έτσι η Ουκρανία, που νίκησε 2-0 την Τουρκία με ισάριθμα γκολ του Γιαρμολένκο, πέρασε στην κορυφή με ένα παιχνίδι περισσότερο. Η Ισλανδία, τέλος, γνώρισε οδυνηρή ήττα στο Τάμπερε από τους Φινλανδούς (η πρώτη τους) νε 1-0 και μπήκε σε περιπέτειες.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Λουξεμβούργο-Λευκορωσία 1-0
(60΄ Ντα Μότα)

Γαλλία-Ολλανδία 4-0
(14΄ Γκριεζμάν, 73΄, 88΄ Λεμάρ, 90΄+1 Εμπαπέ)

Βουλγαρία-Σουηδία 3-2
(12΄ Μανόλεφ, 33΄ Κονσταντίνοφ, 79΄ Τσότσεφ – 28΄ Λούστινγκ, 44΄ Μπεργκ)

Πορτογαλία-Νήσοι Φαρόε 5-1
(3΄, 28΄ πεν., 65΄Ρονάλντο, 58΄ Καρβάλιο, 85΄ Ολιβέιρα – 38΄ Μπάλντβινσον)

Ουγγαρία-Λετονία 3-1
(6΄ Κάνταρ, 26΄ Σάλαϊ, 68΄ Σολοβιόνς – 40΄ Φρεϊμάνις)

Σερβία-Μολδαβία 3-0
(20΄ Γκατσίνοβιτς, 30΄ Κόλαροφ, 81΄ Μίτροβιτς)

Καζακστάν-Μαυροβούνιο 0-3
(31΄ Βέσοβιτς, 53΄ Μπεσιράι, 63΄ Σίμιτς)

Ρουμανία-Αρμενία 1-0
(90΄+1 Μαξίμ)

Δανία-Πολωνία 4-0
(16΄ Ντιλέινι, 42΄ Κορνέλιους, 59΄ Γιόργκενσεν, 80΄ Έρικσεν)

Λιθουανία-Σκωτία 0-3
(25΄ Αρμστρονγκ, 30΄ Ρόμπερτσον, 73΄ ΜακΆρθουρ)

Μάλτα-Αγγλία 0-4
(53΄, 90΄+2 Κέιν, 86΄ Μπέρτραντ, 90΄+1 Γουέλμπεκ)

Κύπρος-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3-2
(65΄ Χριστοφή, 67΄ Λαμπάν, 76΄ Σωτηρίου – 33΄ Σούνιτς, 44΄ Βίσκα)

Βέλγιο-Γιβραλτάρ 9-0
(16΄ Μέρτενς, 18΄, 61΄, 67΄ Μουνιέ, 21΄, 38΄, 84΄πεν. Λουκάκου, 27΄ Βίτσελ, 35΄ Αζάρ)

Κόσοβο 6 0-1-5 3-18 1

-Οι εννέα ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη θέση του ομίλου τους θα προκριθούν στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

-Οι οκτώ καλύτερες δεύτερες θα παίξουν αγώνες μπαράζ, για να προκριθούν στο Μουντιάλ άλλες τέσσερις ομάδες.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι