Αήττητη και μόνη στην κορυφή του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (16:30) η Σλοβενία την Εθνική μας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Η επόμενη αντίπαλος της ελληνικής ομάδας επικράτησε στο Ελσίνκι 81-78 της Φινλανδίας, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση και βάζει πλέον… πλώρη για την πρώτη θέση του ομίλου. Ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 29 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Μαρκάνεν πέτυχε 24 για τους γηπεδούχους, αλλά τραυματίστηκε στον αστράγαλο στην τελευταία φάση του αγώνα και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Ελλάδα – Γαλλία 87-95

Με ηγέτη έναν… διαστημικό Ντράγκιτς, που πέτυχε 24 πόντους (με 7/9 σουτ) στο πρώτο ημίχρονο, η Σλοβενία κατάφερε να «χτίσει» μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου μία διαφορά που έφτασε ως και τους δώδεκα πόντους (52-40). Οταν όμως ο σταρ των Μαϊάμι Χιτ «σίγησε», οι Φινλανδοί κατάφεραν να μειώσουν σε 56-54 και να κάνουν το ματς ντέρμπι, καθώς κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για έξι λεπτά.

Σε κρίσιμα σημεία, όμως, οι γηπεδούχοι φάνηκε να «λυγίζουν» από το άγχος, δεν είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να περάσουν μπροστά στο σκορ και να αλλάξουν την ψυχολογία του αγώνα. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 72-72 με τρίποντο του Ουίλσον, 4΄32΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο Ντράγκιτς με γκολ-φάουλ πέτυχε τους πρώτους πόντους του στο β΄ ημίχρονο και ξαναέδωσε προβάδισμα στους Σλοβένους.

Με τις -σκληρές- άμυνες να έχουν πλέον τον πρώτο λόγο, ο Μαρκάνεν έδωσε προβάδισμα (78-77) στη Φινλανδία στα 38΄΄, όμως δύο βολές του Ντράγκιτς, μία βιαστική επιλογή του Ουίλσον στην επίθεση και ένα κλέψιμο του Ράντολφ έφεραν ξανά σε θέση οδηγού τη Σλοβενία.

Το κάρφωμα του τελευταίου στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το τελικό 81-78, καθώς στην τελευταία φάση ο Μαρκάνεν, στη προσπάθειά του να σουτάρει για τρίποντο, πάτησε την πλάγια γραμμή και στη συνέχεια έπεσε άτσαλα στο παρκέ και τραυματίστηκε. Ενδεχόμενη απώλεια του νεαρού φόργουορντ θα είναι ακόμη μεγαλύτερο πλήγμα για τους Σκανδιναβούς από την αποψινή ήττα…

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 42-52, 63-65, 78-81

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6 (2), Χαφ 7 (1τρ., 8ρ.), Λι 1, Σαλίν 11 (3), Κότι 4, Κοπόνεν 7 (1τρ., 9ασ.), Νουουτίνεν 3 (1), Ρανίκο 3 (1), Μαρκάνεν 24 (3τρ., 7ρ.), Ουίλσον 5 (1), Μέρφι 7 (1)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ιγκόρ Κοκόσκοφ): Ράντολφ 10 (6ρ.), Ντράγκιτς 29 (2τρ., 5ασ.), Νίκολιτς 5, Πρέπελιτς 5 (1), Μούριτς 4, Μπλάζιτς 7 (1), Βίντμαρ 7 (6ασ.), Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ 6, Ντόντσιτς 8 (8ρ.)

Πολωνία – Ισλανδία 91-61

Πολωνία και Ισλανδία αναζητούσαν την πρώτη νίκη τους στο Ευρωμπάσκετ, μετά τις ήττες στην πρεμιέρα, με τους Πολωνούς να επικρατούν άνετα 91-61, στον μεταξύ τους αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Η ομάδα του Μάικ Τέιλορ έκανε «θραύση» στον τομέα των ριμπάουντ και δη στα αμυντικά, ενώ εκτέλεσε διπλάσιες βολές, καθώς οι Ισλανδοί δεν είχαν άλλη επιλογή από το να σταματούν με φάουλ τους αντιπάλους, στην «Ελσίνκι Αρίνα». Ο Άνταμ Βαζίνσκι σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Ματέους Πονίτκα είχε συγκομιδή 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Σλότερ (12π.) και Καρνόφσκι (10π.) σημείωσαν επίσης διψήφιο νούμερο πόντων για τους νικητές. Βίλιαλμσον (16π.) και Χέρμανσον (14π.) ήταν οι κορυφαίο της Ισλανδίας που στην πρεμιέρα, δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην εθνική Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-29, 60-37, 91-61

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σοκολόφσκι 5, Σελ 7 (1), Σλότερ 12 (1), Κούλιγκ 7, Ζαμοϊσκι 3 (1), Πονίτκα 8, Βαζίνσκι 15 (2), Κόζαρεκ 9 (2), Τζιέλο 8 (2), Καρνόφσκι 10, Γκρουζέσκι 5 (1), Χρίτσιανουκ 2

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χέρμανσον 14 (1), Στάιναρσον, Άκοξ 4, Μπαέρινγκσον 6 (1), Στέφανσον 2, Φρίντρικσον , Βίλιαλμσον 16 (2), Γκούναρσον 3, Ερμολίνσκι 3 (1), Πάλσον 3, Χλίνασον 4, Μπγιόρνσον 6 (2)

Το πανόραμα του Ευρωμπάσκετ

A’ Όμιλος – Ελσίνκι


1η αγωνιστική (31/8)


Σλοβενία – Πολωνία 90-81

Ισλανδία – Ελλάδα 61-90

Γαλλία – Φινλανδία 84-86


2η αγωνιστική (2/9)


Πολωνία – Ισλανδία 91-61

Ελλάδα – Γαλλία 87-95

Φινλανδία – Σλοβενία 78-81 


Βαθμολογία


1. Σλοβενία 2-0

2. Φινλανδία 1-1

3. Ελλάδα 1-1

4. Γαλλία 1-1

5. Πολωνία 1-1

6. Ισλανδία 0-2


Επόμενοι αγώνες



3η αγωνιστική (3/9)


13:45 Γαλλία – Ισλανδία

16:30 Σλοβενία – Ελλάδα

20:00 Φινλανδία – Πολωνία


4η αγωνιστική (5/9)


13:45 Ισλανδία – Σλοβενία

16:30 Πολωνία – Γαλλία

20:00 Ελλάδα – Φινλανδία


5η αγωνιστική (6/9)


14:45 Σλοβενία – Γαλλία

17:30 Ελλάδα – Πολωνία

20:45 Φινλανδία – Ισλανδία



Β΄ όμιλος – Τελ Αβίβ



1η αγωνιστική (31/8)

Γερμανία – Ουκρανία 75-63

Λιθουανία – Γεωργία 77-79

Ιταλία – Ισραήλ 69-48



2η αγωνιστική (2/9) 

Γεωργία – Γερμανία 57-67

Ουκρανία – Ιταλία 66-78

Ισραήλ – Λιθουανία 73-88



Βαθμολογία

1. Ιταλία 2-0

2. Γερμανία 2-0

3. Γεωργία 1-1

4. Λιθουανία 1-1

5. Ουκρανία 0-2

6. Ισραήλ 0-2



Επόμενοι αγώνες

3η αγωνιστική (3/9)

15:45 Γεωργία – Ουκρανία

18:30 Λιθουανία – Ιταλία

21:30 Γερμανία – Ισραήλ


4η αγωνιστική (5/9)


15:45 Ουκρανία – Λιθουανία

18:30 Ιταλία – Γερμανία

21:30 Ισραήλ – Γεωργία 



5η αγωνιστική (6/9)

14:45 Γερμανία – Λιθουανία

17:30 Γεωργία – Ιταλία

20:45 Ισραήλ – Ουκρανία



Γ’ όμιλος Κλουζ – Ναπόκα

1η αγωνιστική (1/9)

Ουγγαρία – Κροατία 58-67

Ισπανία – Μαυροβούνιο 99-60

Ρουμανία – Τσεχία 68-83


2η αγωνιστική (2/9)


Μαυροβούνιο – Ουγγαρία 72-48

Τσεχία – Ισπανία 56-93

Κροατία – Ρουμανία 74-58


Βαθμολογία


1. Ισπανία 2-0

2. Κροατία 2-0

3. Τσεχία 1-1

4. Μαυροβούνιο 1-1

5. Ρουμανία 0-2

6. Ουγγαρία 0-2



Επόμενοι αγώνες

3η αγωνιστική (4/9)

15:00 Ουγγαρία – Τσεχία

17:45 Μαυροβούνιο – Κροατία

20:30 Ισπανία – Ρουμανία



4η αγωνιστική (5/9)

15:00 Τσεχία – Μαυροβούνιο

17:45 Κροατία – Ισπανία

20:30 Ρουμανία – Ουγγαρία 


5η αγωνιστική (7/9) 


14:30 Τσεχία – Κροατία

17:15 Ουγγαρία – Ισπανία

20:45 Μαυροβούνιο – Ρουμανία



Δ’όμιλος – Κωνσταντινούπολη

1η αγωνιστική (1/9) 

Βέλγιο – Μεγάλη Βρετανία 103-9-

Σερβία – Λετονία 92-82

Τουρκία – Ρωσία 73-76



2η αγωνιστική (2/9)

Λετονία – Βέλγιο 92-64

Ρωσία – Σερβία 75-72

Μεγάλη Βρετανία – Τουρκία 70-84


Βαθμολογία


1. Ρωσία 2-0

2. Σερβία 1-1

3. Βέλγιο 1-1

4. Τουρκία 1-1

5. Λετονία 1-1

6. Μεγάλη Βρετανία 0-2



Οι επόμενοι αγώνες

3η αγωνιστική (4/9)

14:15 Λετονία – Μεγάλη Βρετανία

17:00 Βέλγιο – Ρωσία

21:00 Σερβία – Τουρκία



4η αγωνιστική (5/9)

14:15 Ρωσία – Λετονία

17:00 Μεγάλη Βρετανία – Σερβία

21:00 Τουρκία – Βέλγιο


5η αγωνιστική (7/9)


14:30 Ρωσία – Μεγάλη Βρετανία

17:15 Βέλγιο – Σερβία

20:45 Λετονία – Τουρκία



Φάση των «16» – Κωνσταντινούπολη

Σάββατο 9/9

Β2 – Α3 (61)

Α1 – Β4 (63)

Β1 – Α4 (65)

Α2 – Β3 (67)



Κυριακή 10/9

Γ1 – Δ4 (62)

Δ2 – Γ3 (64)

Γ2 – Δ3 (66)

Δ1 – Γ4 (68)



Προημιτελικά – Κωνσταντινούπολη


Τρίτη 12/9


Νικητής 61 – Νικητής 62 (69)

Νικητής 63 – Νικητής 64 (70)


Τετάρτη 13/9


Νικητής 65 – Νικητής 66 (71)

Νικητής 67 – Νικητής 68 (72)



Ημιτελικά – Κωνσταντινούπολη

Πέμπτη 14/9

21:30 Νικητής 69 – Νικητής 70 (73)


Παρασκευή 15/9 


21:30 Νικητής 71 – Νικητής 72 (74)



Μικρός τελικός – Κωσνταντινούπολη

Κυριακή 17/9

17:00 Ηττημένος 73 – Ηττημένος 74



Τελικός – Κωνσταντινούπολη

Κυριακή 17/9

21:30 Νικητής 73 – Νικητής 74

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Γράψτε το σχόλιό σας