Η Λίβερπουλ 4άρα στην Άρσεναλ, νίκες για Σεβίλη, Λειψία και Μίλαν

Η Λίβερπουλ συνέτριψε με 4-0 την Άρσεναλ στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Premier League, ενώ η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 εντός έδρας την Έβερτον. Στη Γερμανία, η Λειψία πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Bundesliga, επικρατώντας με 4-1 της Φράιμπουργκ. Στην Ισπανία, την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Σεβίλη, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Χετάφε με 1-0. Στην Ιταλία, με πολύ μεγάλη δυσκολία, η Μίλαν έκαμψε την αντίσταση της Κάλιαρι στο Σαν Σίρο, για τη 2η αγωνιστική της Serie A.

Πάρτυ έστησε η Λίβερπουλ στο «Ανφιλντ» και «τσάκισε» 4-0 την Αρσεναλ με την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής. Εντυπωσιακοί οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Λονδρέζους που ξεκίνησαν τη σεζόν με δύο ήττες στους πρώτους τρεις αγώνες.

Την ίδια ώρα, στο Γουέμπλεϊ, η Τότεναμ υπέστη «ηλεκτροσόκ» καθώς ισοφαρίστηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1) από τη Μπέρνλι, η οποία στην πρεμιέρα είχε νικήσει την Τσέλσι στο Λονδίνο!

Η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 εντός έδρας την Έβερτον. Το σκορ για τους Λονδρέζους άνοιξε ο Φάμπρεγκας στο 27΄, και στο 40΄ ο Μοράτα διπλασίασε τα τέρματα των «μπλε». Η Γουέστ Μπρομ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με την Στοουκ Σίτι. Στο 61΄ ο Τζέι Ροντρίγκες έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους αλλά η Στόουκ ισοφάρισε με το τέρμα του Κραούτς στο 77΄.

Τα αποτελέσματα κι οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής της Premier League:

Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2
(13΄ Ντάνιελς – 21΄ Χεσούς, 90+7΄ Στέρλινγκ)

Λίβερπουλ – Άρσεναλ 4-0
(17΄ Φιρμίνο, 40΄ Μανέ, 57΄ Σαλάχ, 77΄ Στάριτζ)

ΙΣΠΑΝΙΑ
Βρίσκει το δρόμο της σιγά-σιγά η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Μετά την πρόκριση στους ομίλους του Europa League επί του Παναθηναϊκού, οι Βάσκοι πήραν και την πρώτη τους νίκη στην Πριμέρα και μάλιστα με «διπλό» στην έδρα της Εϊμπάρ (0-1). Σκόρερ, ως συνήθως, ο Αρίτς Αντούριθ στο 40΄.

«Διπλό» και για τη Λεγανές που επικράτησε με το ίδιο σκορ της Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη και βρίσκεται στην κορυφή! Δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού ο Δημήτρης Σιόβας.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Σεβίλη, η οποία επικράτησε
εκτός έδρας της Χετάφε με 1-0. Το
μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε στο 84′ ο Γκάνσο. Από την άλλη, οι
γηπεδούχοι παραμένουν χωρίς νίκη, έχοντας έναν βαθμό.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής και οι σκόρερ:

Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 3-0
(25΄ Γουίλιαν Χοσέ, 34΄ Πριέτο, 45΄ Χουάνμι)

Μπέτις-Θέλτα 2-1
(31` Λιμόνες, 77` Ζου – 9` Γκόμεζ)

Αλαβές-Μπαρτσελόνα 0-2
(55΄, 66΄ Μέσι)

Λεβάντε-Λα Κορούνια 2-2
(35΄ Μπαρντί, 83΄πεν. Λόπεθ – 5΄ Καρτάμπια, 31΄ Σίντνεϊ)

Χιρόνα-Μάλαγα 1-0
(28΄ Αλκάλα)

Λας Πάλμας-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-5
(58` Καγέρι – 3` Κορέα, 5` Καράσκο, 62`, 75` Κόκε, 88` Παρτέϊ)

ΙΤΑΛΙΑ

Με πολύ μεγάλη δυσκολία, η Μίλαν έκαμψε την αντίσταση της Κάλιαρι στο Σαν Σίρο, για τη 2η αγωνιστική της Serie A. Οι «ροσονέρι» επικράτησαν 2-1 με σκόρερ τον νεαρό Κουτρόνε στο 10΄ και τον Σούσο στο 70΄ ενώ ο Ζοάο Πέντρο είχε ισοφαρίσει στο 56΄.

Ο Βίνι Μοντέλα, προπονητής της αντιπάλου της ΑΕΚ στο Europa League, παρέταξε του: Ντοναρούμα, Ροντρίγκες, Μπονούτσι, Μουζάκιο, Κόντι, Τσαλχάνογλου (63΄ Μπίλια), Μοντολίβο, Κεσιέ, Μπορίνι (90+4΄ Αντονέλι), Κουτρόνε (78΄ Κάλινιτς), Σούσο

Η Τορίνο νίκησε εντός έδρας με 3-0 την Σασουόλο σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Το σκορ για την «γκρανάτα» άνοιξε με θεαματικό ψαλιδάκι ο Μπελότι (44΄) και στο 84΄ ο Λάιτς έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Όμπι στο 88΄.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής στη Serie A:

Μπενεβέντο-Μπολόνια 0-1
(55΄ Ντόνσα)

Τζένοα-Γιουβέντους 2-4
(1΄αυτ. Πιάνιτς, 7΄πεν. Γκαλαμπίνοφ – 14΄,45΄+4πεν., 90+2΄ Ντιμπάλα, 62΄ Κουαντράδο)

Ρόμα-Ίντερ 1-3
(15΄ Τζέκο – 67΄, 77΄ Ικάρντι)

Τορίνο-Σασουόλο 3-0
(44΄ Μπελότι, 84΄ Λάιτς, 88΄ Όμπι)

Μίλαν-Κάλιαρι 2-1
(10΄ Κουτρόνε, 70΄ Σούσο – 56΄ Ζοάο Πέντρο)

Κιέβο-Λάτσιο 1-2
(34΄ Πουτσιαρέλι – 11΄ Ιμόμπιλε, 89΄ Μιλίνκοβιτς Σάβιτς)

Κροτόνε-Βερόνα 0-0

Φιορεντίνα-Σαμπντόρια 1-2
(50΄ Μπάντελι – 32΄ Καπρέρι, 35΄πεν. Κουαλιαρέλα)

Νάπολι-Αταλάντα 3-1
(56΄ Ζιελίνσκι, 61΄ Μέρτενς, 87΄ Ρογκ – 15΄ Κριστάντε)

ΣΠΑΛ-Ουντινέζε 3-2
(25΄ Μποριέλο, 57΄ Λατσάρι, 90+5΄ Ρίτσο – 72΄ Νάιτινκ, 87΄πεν. Τερό)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Η Λειψία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό γερμανικό πρωταθλήμα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Συγκεκριμένα η ομάδα του επικράτησε με 4-1 εντός έδρας της Φράιμπουργκ σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Νιντερλέχνερ στο 23΄, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Συγκεκριμένα στις αρχές του 2ου ημιχρόνου (48΄) ο Βέρνερ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 55΄ ο Ορμπάν έκανε το 2-1 και στο 71΄ο Βέρνερ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μπρούμα στο 80΄. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Φράιμπουργκ λόγω αποβολής του Χέφλερ στο 81΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το Ανόβερο επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Βέρντερ Βρέμης στην αναμέτρηση με την οποία «έπεσε η αυλαία» της 3η αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος. Με αυτή την νίκη του το Ανόβερο έκανε το 2 στα 2. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε ο Ζόνατας στο 67΄.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Κολονία-Αμβούργο 1-3
(90΄+7 Σόρενσεν – 28΄ Χαν, 34΄ Γουντ, 90΄+11 Χόλντμπι)

Λεβερκούζεν-Χοφενχάιμ 2-2
(32΄ πεν. Βέντελ, 49΄ Μπελαραμπί – 47΄ Κράμαριτς, 70΄ Ουτχ)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 0-1
(22΄ Ντινταβί)

Αουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-2
(1΄ Φινμπόγκασον, 89΄ Κόρντομπα – 7΄ Ζακάρια, 30΄ Βεντ)

Λειψία-Φράιμπουργκ 4-1
(48΄, 71, Βέρνερ, 55΄ Ορμπάν, 80΄ Μπρούμα -23΄ Νιντερλέχνερ)

ΓΑΛΛΙΑ

Τυφώνας Μονακό, σάρωσε τη Μαρσέιγ! Οι πρωταθλητές Γαλλίας μετέτρεψαν σε παράταση για ένα ρόλο το κατ΄ευφημισμόν ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Ligue 1 και συνέτριψαν 6-1 τους αντιπάλους τους στο «Λουϊ ΙΙ». Δύο γκολ πέτυχε ο Ρανταμέλ Φαλκάο ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 4-0!

Η Γκίνγκαμπ νίκησε με 2-0 εντός έδρας την Στρασμπούρ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ligue 1. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ντιαλό στο 63΄ και στο 87΄ ο Μπριάν «σφράγισε» την νίκη της ομάδας του.

Ανζέ και Λιλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Ανζέ προηγήθηκε με τον Κουλιμπαλί στο 60΄ αλλά στο 68΄ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ντε Πρεβίλ.

Μπορντό-Τρουά 2-1
(10΄ Καμανό, 48΄ Γιουνούς Σανκαρέ – 52΄ Νταρμπιόν)

Καέν-Μετς 1-0
(50΄ Ροντλέν)

Τουλούζ-Ρεν 3-2
(35΄πεν., 71΄πεν. Ντουρμάζ, 58΄ Ντιόπ – 7΄ Μουμπελέ, 66΄ Σαρ)

Γκινγκάμπ-Στρασμπούρ 2-0
(63΄ Ντιαλό, 87΄Μπριάν)

Ανζέ-Λιλ 1-1
(60΄ Κουλιμπαλί- 68΄ Ντε Πρεβίλ)

Μονακό-Μαρσέιγ 6-1
(2΄ Γκλικ, 20΄πεν.,34΄ Φαλκάο, 45΄ Ντιακαμπί, 68΄ Σιντιμπέ, 79΄πεν. Φαμπίνιο – 74΄ Καμπεγιά)

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.