Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Γκολ αλά... Ιμπραΐμοβιτς σημείωσε ο Καραμάνος

Γκολ αλά… Ιμπραΐμοβιτς σημείωσε ο Καραμάνος

Ενα γκολ βγαλμένο από το ρεπερτόριο του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς πέτυχε ο Τάσος Καραμάνος! Ο 26χρονος άσος άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Φεϊρένσε 2-1 επί της Μαρίτιμο, με ασύλληπτο εναέριο τακουνάκι στο 10ο λεπτό. Στη Γαλλία, ο Τάσος Δώνης «σφράγισε» τη νίκη της Νις επί της Παρί Σεν Ζερμέν, χαρίζοντας ουσιαστικά το πρωτάθλημα στη Μονακό.

Ενα γκολ βγαλμένο από το ρεπερτόριο του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς πέτυχε ο Τάσος Καραμάνος! Ο 26χρονος άσος άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Φεϊρένσε 2-1 επί της Μαρίτιμο, με ασύλληπτο εναέριο τακουνάκι στο 10ο λεπτό. Εξαιρετική σεζόν για τον 26χρονο μέσο ο οποίος πέτυχε το 6ο του γκολ στην Primeira Liga.

Στη Γαλλία, ο Τάσος Δώνης «σφράγισε» τη νίκη της Νις επί της Παρί Σεν Ζερμέν, χαρίζοντας ουσιαστικά το πρωτάθλημα στη Μονακό. Ο μικρός γιος του Γιώργου Δώνη μπήκε ως αλλαγή στο 73΄ στη θέση του Εϊσερίκ και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Αυτή είναι ίσως η πιο σημαντική στιγμή του 20χρονου επιθετικού στη Γαλλία, όπου παίζει ως δανεικός από τη Γιουβέντους.

Κατά τα άλλα, το φάσμα του υποβιβασμού αντιμετωπίζει ο Κυριάκος Παπαδόπουλος μετά τη συντριβή του Αμβούργου 4-0 από την Αουγκσμπουργκ. Ισως, όμως, η παράδοση που θέλει το Αμβούργο να σώζεται «τη δωδεκάτη ώρα» συνεχιστεί και φέτος κι έτσι… γλυτώσει ο Ελληνας στόπερ. Αντίθετα, ο Διαμαντάκος και ο Μαυρίας που ανήκουν στην Καρλσρούη ήπιαν το… πικρό ποτήρι, καθώς η ομάδα τους υποβιβάστηκε και μαθηματικά από την Β΄ στην Γ΄ κατηγορία, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος. Η Βίτσμπουργκερ Κίκερς του Τάσου Λαγού είναι ανάμεσα στις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή, αλλά γενικά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά για τους Ελληνες παίκτες που αγωνίζονται στη Γερμανία.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 87΄ στην ήττα 2-0 από τη Χαλ

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εμεινε στον πάγκο στο 2-2 με τη Μάντσεστερ Σίτι

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): 90 λεπτά στην ήττα 1-3 από τη Λάτσιο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Οπως πάντα βασικός και 90 λεπτά στη συντριβή 4-0 από τη Μπολόνια

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 73΄ στη νίκη 4-0 επί της Ουντινέζε

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Μπήκε ως αλλαγή στο 87΄ στη νίκη 4-0 επί της Ουντινέζε

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): 90 λεπτά στη νίκη 1-0 επί της Πεσκάρα

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): 90 λεπτά στο 0-0 με την ουραγό Μπάρι

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Αγωνίζεται σήμερα

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 74΄ στην ιοσοπαλία 0-0 με την Κολονία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): 90 λεπτά στην συντριβή 4-0 από την Αουγκσμπουργκ

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): 90 λεπτά στο εντυπωσιακό 4-0 επί του Αμβούργου

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Εκτός αποστολής

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Εμεινε στον πάγκο στην καταδικαστική ήττα 1-3 από την Καϊζερσλάουτετν

Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Εμεινε στον πάγκο στην ήττα 3-1 από την Αουε.

ΓΑΛΛΙΑ

Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε ως αλλαγή στο 73΄ και στο 90+2΄ πέτυχε το τρίτο γκολ στο 3-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν

ΑΥΣΤΡΙΑ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): 90 λεπτά στην ήττα 4-1 από την Αούστρια στη Βιένη

Γιώργος Κατσικάς (Εσμπιεργκ): 90 λεπτά στο 0-0 με τη Ράντερς

Κώστας Τσιμίκας (Εσμπιεργκ): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 73΄ στο 0-0 με τη Ράντερς

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 70΄ στη νίκη 2-1 επί της Εστορίλ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 2-1 επί της Εστορίλ

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): 90 λεπτά και σκόρερ του πρώτου γκολ στη νίκη 2-1 επί της Μαρίτιμο,

ΣΚΟΤΙΑ – Διακοπή του πρωταθλήματος

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Βασικός, αντικαταστάθηκε σεο 79΄ στο 2-2 με την Πάτρικ Θισλ

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Βασικός και εκ των κορυφαίων στην εκτός έδρας νίκη 3-1 επί της Αλ Ραέντ. Αντικαταστάθηκε στο 90΄.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.