Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Πρωταθλήτρια η Μπάγερν με «εξάρα» επί της Βόλφσμπουργκ

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας από τη Ντόρτμουντ, η Μπάγερν διέλυσε με 6-0 εκτός έδρας την Βόλφσμπουργκ και κατάκτησε τον τίτλο της Bundesliga για 5η σερί σεζόν και 27η στην ιστορία της. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, που έχει αποκλειστεί και στο Champions League, «σφράγισε» την ανωτερότητά της «εντός των τειχών» με μία ακόμη σπουδαία εμφάνιση απέναντι στους «λύκους», που απειλούνται με υποβιβασμό ενώ απομένουν τρεις στροφές για το φινάλε του πρωταθλήματος.

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας από τη Ντόρτμουντ, η Μπάγερν διέλυσε με 6-0 εκτός έδρας την Βόλφσμπουργκ και κατάκτησε τον τίτλο της Bundesliga για 5η σερί σεζόν και 27η στην ιστορία της.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, που έχει αποκλειστεί και στο Champions League, «σφράγισε» την ανωτερότητά της «εντός των τειχών» με μία ακόμη σπουδαία εμφάνιση απέναντι στους «λύκους», που απειλούνται με υποβιβασμό ενώ απομένουν τρεις στροφές για το φινάλε του πρωταθλήματος.

Η «σεμνή τελετή» στην «Φολκσβάγκεν Αρένα» είχε ολοκληρωθεί από το πρώτο ημίχρονο, με τους «Βαυαρούς» να προηγούνται με 3-0. Με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Λεβαντόφσκι έφτασε τα 28 στην εφετινή περίοδο και «κλείδωσε» το «τρίποντο» για την ομάδα του.

Η Βέρντερ Βρέμης χάρις στα δύο τέρματα που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο στον εντός έδρας αγώνα με την Χέρτα Βερολίνου πήρε την νίκη με 2-0. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μπάρτελς στο 9΄ ενώ στο 15΄ ο Κρούσε διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ντόρτμουντ «στραβοπάτησε» στην έδρα της μένοντας στο 0-0 με την Κολονία. Αυτό το αποτέλεσμα ίσως στερήσει την απευθείας έξοδο στο Chamions League στην ομάδα της Βεστφαλίας αφού αν η Χόφενχαϊμ κερδίσει αύριο την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην έδρα της τότε περνάει αυτή στην 3η θέση της βαθμολογίας.