Ο Ολυμπιακός άνετα 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια επιστροφής στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη, στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών. Η δεύτερη συνάντηση θα διεξαχθεί την Παρασκευή 28 Απριλίου (19:00), στο κλειστό της Πυλαίας.

Ο ΠΑΟΚ μετά από καιρό είχε στη σύνθεση του τον Σέρβο διαγώνιο Σάσα Στάροβιτς αλλά όχι και τον Βλάντο Πέτκοβιτς που έμεινε στον πάγκο. Βασικός πασαδόρος ήταν ο Θάνος Τερζής, όμως, το πρόβλημα του δικεφάλου ήταν η μέτρια υποδοχή, τα χαμηλά ποσοστά στις κόντρα επιθέσεις και η αδυναμία να αντιμετωπιστεί ο Αγκάμεζ ο οποίος τροφοδοτήθηκε γρήγορα και σωστά από τον πασαδόρο του Ολυμπιακού Κώστα Στιβαχτή.

Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για την προσεχή Πέμπτη 27 Απριλίου (19.00) όπου ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό στο PAOK Sports Arena.

To ενθουσιώδες ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στον αγώνα είχε ημερομηνία λήξης καθώς μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που βρήκε τον δικέφαλο μπροστά με 8-7 ο Ολυμπιακός ισορόπησε τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά για τελευταία φορά με 11-10 ύστερα από τον πρώτο χρόνο του Τακουρίδη, αλλά ο ίδιος παίκτης έκανε φιλέ στην επόμενη φάση (11-11).

Στην επόμενη φάση ο Τσούπκοβιτς έκανε μονό μπλοκ στον Σακόγλου ο οποίος αμέσως μετά έδωσε την θέση του στον Σάσα Στάροβιτς. Η είσοδος του Σέρβου διαγωνίου δεν έδωσε στον ΠΑΟΚ τα προσδοκώμενα στο 1ο σετ καθώς είχε 0/3 επιθέσεις (0/5 είχε ο Σακόγλου). Αντίθετα ο Αγκάμεζ στο 1ο σετ έκλεισε με 7/11 τελειωμένες επιθεσεις εκτοξεύοντας την παραγωγή του Ολυμπιακό που μετά το 12-12 πάτησε γκάζι και ξέφυγε 19-14 με διαδοχικές κόντρα επιθέσεις.

Στο 17-14 ο Δεληκωστίδης έδωσε μπλοκ του Τακουρίδη στον Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντεο ρέφερι για φιλέ και δικαιώθηκε καθώς φάνηκε ότι έχει κάνει φιλέ ο κεντρικός του ΠΑΟΚ. Με δύο άουτ επιθέσεις του Σαφράνοβιτς ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-15 και το σετ έκλεισε άνετα για τον Ολυμπιακό με 25-19.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς, ο Στάροβιτς βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και ισορρόπησε τον αγώνα έχοντας μάλιστα και μικρό προβάδισμα έναντι του Ολυμπιακού στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ. Ο Ολυμπιακός για το συγκεκριμένο σετ έχασε την ποιότητα της υποδοχής του (ο Μπόσκαν δοκίμασε τον Φράγκο στη θέση του Κοκκινάκη) αλλά είχε τον εκπληκτικό Αγκάμεζ που μετά από τα δύο σετ είχε 15/22 επιθέσεις.

Ο ΠΑΟΚ κατέγραψε προβάδισμα και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ με 8-6 και 16-15 και κράτησε έμεινε μπροστά μέχρι το 18-17. Ο Αγκάμεζ με δυνατή επίθεση ισοφάρισε 18-18, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20 αλλά με το λάθος του Παντακίδης και νέα κόντρα επίθεση του Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 22-20 και 23-21.

Ο Σαφράνοβιτς μείωσε για τον ΠΑΟΚ 23-22 και η επόμενη φάση έκρινε το σετ καθώς ο Ντάντε έστειλε άουτ κόντρα επίθεση με καλές προϋποθέσεις (24-22). Το σετ τελείωσε 25-22 με δυνατή κόντρα επίθεση του Αγκάμεζ που εν μέσω αποθέωσης έκανε το 2-0 σετ.

Το 3ο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Ολυμπιακό όπου απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του. Ο Χόρχε Ελγκέτα βλέποντας πως η ομάδα του δεν είχε ψυχολογία αλλά και ηγέτη επέστρεψε στον αγώνα τον Σακόγλου στη θέση του Στάροβιτς (στο 9-5) αλλά και πάλι δεν άλλαξε η ροή του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός με σταθερό ρυθμό, καλύτερη άμυνα και ανεβασμένη ψυχολογία άνοιξε τη διαφορά στο +6 (13-7) και έφτασε άνετα στο 25-16 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του που είχαν γεμίσει το «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργουλέας.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-22, 25-16) σε 83′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 1 (1/2 επ), Στιβαχτής 1 (1/2 επ), Κοκκινάκης 10 (6/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ – 63% άριστες), Άθος Κόστα 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 24 (21/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 5 (3/12 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 55% άριστες) / Στεφάνου (λ, 79% υπ – 57% άριστες), Φιλίποφ, Φράγκος.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής, Σακόγλου 1 (1/11 επ), Ανδρεάδης 4 (4/6 επ), Τακουρίδης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/14 επ, 2 άσσοι, 74% υπ – 30% άριστες), Ντάντε 6 (5/17 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 62% υπ – 48% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Στάροβιτς 11 (8/21 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (2/3 επ, 67% υπ – 33% άριστες).

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.