Ο ΠΑΟΚ νίκησε ξανά το Λαύριο και πέρασε στη β' φάση

Ο ΠΑΟΚ νίκησε ξανά το Λαύριο και πέρασε στη β’ φάση

Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την πρόκριση στη Β΄ φάση των πλέι-οφ της Α1 μπάσκετ των ανδρών, επικρατώντας εκτός έδρας του Λαυρίου με 78-68 και κάνοντας το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα αντιμετωπίσει πλέον με μειονέκτημα έδρας τον Αρη, στο τοπικό ντέρμπι της επόμενης φάσης, ενώ η ομάδα του Χρήστου Σερελή ολοκληρώνει τη χρονιά στην όγδοη θέση της τελικής κατάταξης.

Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την πρόκριση στη Β΄ φάση των πλέι-οφ της Α1 μπάσκετ των ανδρών, επικρατώντας εκτός έδρας του Λαυρίου με 78-68 και κάνοντας το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα αντιμετωπίσει πλέον με μειονέκτημα έδρας τον Αρη, στο τοπικό ντέρμπι της επόμενης φάσης, ενώ η ομάδα του Χρήστου Σερελή ολοκληρώνει τη χρονιά στην όγδοη θέση της τελικής κατάταξης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς, βρίσκοντας λύσεις μέσα στο καλάθι και παίζοντας καλή άμυνα πάνω στα ατού του ΠΑΟΚ. Ηδη στο 7ο λεπτό το σκορ ήταν 19-5 για το Λαύριο, το οποίο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (25-13) και έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 15 πόντους (30-15) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή τον Γκρέι, που είχε 11π. ως εκείνο το σημείο.

Οπως ήταν φυσιολογικό, οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν, βελτίωσαν την άμυνά τους και άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά, μειώνοντας σε 39-32 στο ημίχρονο. Από κει και πέρα, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επέβαλε το παιχνίδι της, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Ασκα, Κλάντον και Πέινερς και ανέτρεψε την κατάσταση, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο 26΄ (46-45), με καλάθι του Μαργαρίτη.

Το Λαύριο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 62-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου, για να «καθαρίσει» το ματς με ένα σερί 11-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς πόντο για πεντέμισι λεπτά (60-76 στο 38΄).

Διαιτητές: Ψαριανός-Τζαφλέρης-Θεονάς

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 39-32, 56-62, 68-78

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Νίξον 11 (1τρ., 6ασ.), Χάμιλτον 11 (2), Σάμλερ 2, Εβανς 8 (7ρ.), Τσίρος, Γκρέι 19 (2), Στεφανίδης, Αθανασούλας 3, Περράκης 5 (1), Γιαννακόπουλος 2, Κακλαμανάκης 2, Μπολντς 5

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Σόμπι 13 (2), Χρυσικόπουλος 3, Κόνιαρης 7 (1τρ., 5ασ.), Τσόχλας, Μαργαρίτης 10, ΜακΦάντεν 5 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Πέινερς 12 (2), Κλάντον 15 (9ρ.), Ασκα 13